Handbal

Hotărâtor cu Vipers » CSM București e obligată să câștige, altfel riscă să rateze sferturile Ligii

Articol de Marian Ursescu  —  vineri, 07 februarie 2020

Viitorul CSM București în Liga Campionilor este legat în mare măsură de meciul de sâmbătă seara cu Vipers Kristiansand.

La egalitate de puncte, disputa dintre cele două ar putea rezulta în echipa calificată în sferturile de finală. Ca să mai spere că va ajunge cel puțin pe locul 3 în clasamentul grupei 1 principale, CSM trebuie să câștige neapărat cu "viperele" scandinave.

Cele două echipe au fost adversare și în sezonul trecut, iar victoriile s-au împărțit. Fiecare formație a câștigat însă în deplasare!

Kristiansand are trei absențe majore în lot, portarul Katrine Lunde, dar și jucătoarele de la linia de 9 metri, Linn Jorum Sulland și Emilie Arntzen. Antrenorul Adi Vasile atrage însă atenția asupra potențialului nordic pe extreme. „Știm foarte bine cât de bine pot evolua pe extreme. Va trebui să ne repliem foarte bine pentru a nu le da posibilitatea să înscrie ușor pe contraatac și pe faza a doua”, a declarat tehnicianul CSM.

2 înfrângeria înregistrat Vipers în grupele principale ale Ligii Campionilor: 31-35 cu Esbjerg, 26-33 cu Rostov Don