DINAMO - FCSB 2-1 // NOTE GSP: Repetenții lui Vintilă » Doi fotbaliști ai vicecampioanei, evoluții penibile în derby + laureații partidei de pe Arena Națională

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 17 February 2020

Dinamo a învins-o pe FCSB, scor 2-1, în derby-ul etapei cu numărul 25 din Liga 1.

Roș-albaștrii au ratat oportunitatea de a se apropia la 3 puncte de liderul CFR Cluj, după pasul greșit făcut în această rundă de către campioana României en-titre (0-0 cu Viitorul).

Cel mai slab fotbalist al lui Vintilă din meciul de aseară a fost Iulian Cristea. Fundașul central a primit nota 3 în Gazeta Sporturilor, după o evoluție dezamăgitoare. Cu multiple greșeli în defensivă, fotbalistul a ieșit în evidență și cu un gest nesportiv. În minutul 44, acesta l-a lovit violent la mijlocul terenului pe Slavko Perovic.

Celălalt jucător din formația vicecampioanei care n-a primit un calificativ de trecere este Florinel Coman, notat cu 4 în GSP. Extrema stângă a fost schimbată în minutul 68 cu Harlem Gnohere, iar la finalul partidei, Coman a fost criticat dur și de finanțatorul Gigi Becali (detalii, AICI).

Cele mai mari note de pe teren au fost obținute de către dinamoviștii Sin, marcatorul primului gol, și Fabbrini - 8.

Florin Tănase: „Mă bucur că au venit suporterii în număr așa mare, păcat de rezultat”

DINAMO - FCSB 2-1 // NOTE GSP: