Liga Campionilor

ATALANTA - VALENCIA 4-1 // VIDEO + FOTO » Atalanta, pas uriaș spre sferturi! Victorie entuziasmantă cu Valencia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 19 februarie 2020

Atalanta s-a impus cu 4-1 pe teren propriu, contra Valenciei, în turul optimilor UEFA Champions League. Returul are loc pe 10 martie, în Spania.

Atalanta - Valencia 4-1

Aflată la prima participare în Ligă, Atalanta are o șansă mare de a se califica în sferturi, după un joc entuziasmant în Italia. Elevii lui Gasperini au avut 2-0 la pauză, după ce Hateboer a marcat în minutul 16, iar Ilicic a șutat imparabil de la 20 de metri, în minutul 42.

După pauză, tot italienii au jucat mai bine. Freuler a făcut 3-0 în minutul 57, iar peste 6 minute Hateboer a făcut dubla după o cursă de 40 de metri. Intrat în minutul 64, Cheryshev a punctat după doar 3 minute și menține speranțele „liliecilor” la calificare. Până la final, Valencia s-a aruncat în atac, însă degeaba. Celades l-a introdus și pe Kevin Gameiro, dar Atalanta s-a apărat foarte bine și a menținut avansul.

Echipele de start:

Atalanta: Gollini - Toloi, Palomino, Caldara - Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens - Ilicic, Pasalic, Gomez
Rezerve: Sportiello, Djimsiti, Tameze, Muriel, Malinovskyi, Castagne, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Valencia: Domenech - Wass, Mangala, Diakhaby, Gaya - F. Torres, Parejo, Kodogbia, Soler - Guedes, Maxi Gomez
Rezerve: Cillessen, Correira, Costa, Gameiro, Cheryshev, Sobrino, Gutierrez
Antrenor: Albert Celades