Tenis

SIMONA HALEP - ELENA RYBAKINA 3-6, 6-3, 7-6(5) // VIDEO De aici a început revenirea Simonei: schimbul care a exasperat-o pe Rybakina

+21 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 22 februarie 2020

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o pe Elena Rybakina (20 de ani, 19 WTA) în finala de la WTA Dubai, 3-6, 6-3, 7-6(5).

În primul set, Halep nu a găsit replica în fața agresiunii constante a Elenei Rybakina. Simona s-a regrupat în setul secund, unul început cu mult elan, dar în care a fost obligată să anuleze o oportunitate de break.

La 15-0 pentru Rybakina, Simona a câștigat un punct în care și-a pus în valoare toate armele. Simo a servit la teu, a continuat cu un backhand în lung de linie, dar adversara a reacționat senzațional cu lovitura ei semnătură, forehand-ul în cross. Campioana de la Wimbledon a izbutit o lovitură defensivă bună, un slice scurt, a atacat apoi cu backhand-ul și a închis schimbul cu reverul în cross.