Liga Campionilor

NAPOLI - BARCELONA 1-1 // VIDEO + FOTO Griezmann o salvează pe Barcelona, iar catalanii sunt mari favoriți înaintea returului

+10 Foto
Napoli - Barcelona // foto: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 25 February 2020

Napoli și Barcelona au terminat la egalitate, scor 1-1, în manșa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Entuziasmul general al italienilor a fost stopat de golul lui Antoine Griezmann din repriza secundă.

Napoli - Barcelona 1-1

• Au marcat: Mertens '30 / Griezmann '57
  • VIDEO cu cele mai tari faze
  • Vidal a fost eliminat în minutul 89, după ce a văzut al doilea cartonaș galben

Venirea lui Lionel Messi la Napoli a provocat o emulație imensă în rândul fanilor lui Napoli, care au umplut stadionul și au creat o atmosferă de vis.

Argentinianul n-a prins, însă, cea mai inspirată seară, iar apatia din jocul catalanilor s-a simțit cel mai bine în prima repriză, una controlată de Napoli. Italienii au deschis scorul în minutul 30, prin Mertens, care a înscris în urma unei execuții de efect.

Fără să strălucească, Barcelona a reușit în repriza secundă golul care o transformă în favorită certă la calificare înainte de retur. După o fază lucrată, Griezmann a egalat în minutul 57.

Finalul a fost pe contre. În superioritate numerică din minutul 88, după eliminarea lui Vidal, Napoli a încercat obțină o victorie nesperată, dar n-a mai găsit drumul spre poarta lui Ter Stegen.

Napoli - Barcelona, echipe de start

Napoli: Ospina - Rui, Maksimovic, Manolas, Di Lorenzo - Ruiz, Demme, Zielinski - Callejon, Mertens, Insigne
Rezerve: Meret, Luperto, Allan, Elmas, Milik, Politano, Hysaj
Antrenor: Gennaro Gattuso

Barcelona: ter Stegen - Semedo, Umtiti, Pique, Junior - de Jong, Busquets, Rakitic - Messi, Griezmann, Vidal
Rezerve: Neto, Akieme, Araujo, Fati, Lenglet, Puig, Arthur
Antrenor: Quique Setien

Stadion: San Paolo (Napoli)
Arbitru: Felix Brych