DINAMO - ACADEMICA CLINCENI 0-1. VIDEO + FOTO „Câinii” pierd în prima rundă din play-out! Cum arată ACUM clasamentul

+18 Foto

Articol de Aurelian Botezatu  —  Friday, 28 February 2020

Dinamo a pierdut cu Academica Clinceni, scor 0-1, în prima rundă a play-out-ului.

Clinceniul s-a specializat în a le da fiori„granzilor”. FCSB-ului i-a pus o piedică zdravănă pe Național Arena (0-0), iar Viitorului i-a bătătorit drumul spre play-out, smulgându-i un punct la Ovidiu (0-0), pe ultimii metri ai sezonului regulat.Aseară, Dinamo a simțit, la rându-i, ce înseamnă să ai de-a face cu această trupă compactă, agresivă pe faza defensivă și obraznică pe contraatac, departe de acea Academica naivă, pe care o bătuse cu 4-2 în „Groapă”, în toamnă.În hățișul albaștru, „câinii” s-au chinuit cumplit.

Dinamo, neinspirată

Le-au trebuit 32 de minute pentru un prim șut pe poartă (!), și acela dintr-o „indirectă” de la 6 metri, cadou de la grecul Kontoes și de la portarul Santos. Iar când le-a mai ieșit câte-o combinație în zona "fierbinte", foarte rar, ce-i drept, fundașii lui Poenaru au găsit întotdeauna o soluție ca să iasă cu fața curată.La pauză, team-managerul Ionel Dănciulescu le-a livrat roș-albilor o idee de cum ar putea muta „autobuzul” Clincenilor: „Presiune sporită pe adversar și o circulație mai rapidă a balonului”.

Dar cine să-l audă? Primele mari ocazii ale părții secunde au aparținut oaspeților, cu Piscitelli salvând eroic la șuturile lui Buziuc și Moussa.Și de parcă n-ar fi fost un avertisment suficient de serios, Dinamo a mai primit unul, de la George Merloi, a cărui "diagonală" s-a scurs pe lângă bară. Degeaba. Urmarea? Vali Lazăr n-a profitat de gafa portarului Santos, iar Kostrna i-a făcut apoi cadou balonul lui Buziuc, care l-a țintuit pe Piscitelli: 0-1.

Șoc din care "câinii", în ciuda tresăririi lui Fabbrini (78), nu și-au mai revenit.

9 victoriiare Dinamo în ultimele 13 apariții pe teren propriu, plus două remize și două eșecuri

Duelul dintre cele două formații se va repeta marți, de la 20:00, în sferturile din Cupa României.

8 meciurifără victorie avea Clinceni în campionat. Până aseară

Dinamo - Academica Clinceni 0-1

Dinamo - Clinceni, echipe de start

Dinamo: Piscitelli - Kostrna, Puljic, R. Grigore, Skovajsa - V. Lazăr, Al. Răuță, I. Filip, Fabbrini - R. Moldoveanu, Perovic
Rezerve: Straton - M. Popescu, Sin, Mihaiu, Mustafa, D. Popa, Montini
Antrenor: Dusan Uhrin

Clinceni: Miguel Santos - M. Dobrescu, Munoz, Nichita, Kontoes - Al. Albu - Merloi, Vojtus, Cebotaru, R. Ion - Moussa
Rezerve: G. Vâlceanu - Ndongala, Buziuc, Markovic, G. Matei, P. Pîrvulescu, A. Șut
Antrenor: Ilie Poenaru

VIDEO » Conferința lui Ioan Filip

Dinamo și Academica Clinceni se vor întâlni și marți, de la 20:00, în sferturile Cupei României.