SEPSI - POLI IAȘI // FOTO Greșeli uriașe de arbitraj în primul meci din play-out

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 28 februarie 2020

Sepsi și Poli Iași au deschis play-off-ul Ligii 1, scor 1-1. Prima repriză a fost marcată de erorile brigăzii de arbitri.

Arbitrul Marian Barbu a comis două gafe la primele acțiuni importante ale meciului!

Galben pentru simulare în loc de penalty!

• În minutul 18 al partidei, Pavol Safranko, atacantul lui Sepsi, i-a luat fața lui Răzvan Grădinaru, a împins mingea, apoi a fost secerat în careu. Arbitrul Marian Barbu, foarte bine plasat, a considerat că atacantul slovac simulează. „Centralul” a ezitat câteva momente, așteptând salvarea din partea asistentului Marius Badea. „Tușierul”, mult mai prost plasat, nu a putut corecta decizia.

Fanii de la Sf. Gheorghe au contestat vehement decizia și au scandat minute în șir celebrul: „Hoții! Hoții!”.

Nici măcar galben pentru o intrare de roșu

• În minutul 28, Manuel de Iriondo a fost călcat dur pe gleznă de un apărător al gazdelor. „Centralul” Marian Barbu, din nou bine plasat, a dictat fault, dar nu a luat nicio măsură disciplinară.