Stranieri

LEGIA - CRACOVIA 2-1 // Sergiu Hanca, în mare formă: gol în derby și un mesaj clar pentru Mirel Rădoi

Sergiu Hanca, celebrând golul înscris contra Legiei // Sursă foto: Twitter Cracovia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 29 February 2020

Sergiu Hanca (28 de ani) a înscris din nou pentru Cracovia, în meciul pierdut de echipa sa în deplasare cu Legia Varșovia, scor 1-2

În derby-ul primelor două clasate din Polonia, românul a înscris în minutul 51, din penalty, la scorul de 2-0 în favoarea Legiei. Golul lui Hanca a reaprins speranțele în tabăra Cracoviei, care n-a mai putut înscrie însă golul egalizator.

Grație golului de azi, Hanca a ajuns la 8 reușite stagionale, fostul dinamovist având și 5 pase decisive. El reprezintă unul dintre jucătorii care ar putea fi luați în calcul pentru duelul României cu Islanda, din 26 martie

Integralist în disputa pentru supremație din Polonia a fost și Cornel Râpă (30 de ani), fost campion cu Oțelul Galați și FCSB. Acesta a încasat un cartonaș galben în minutul 34.

După 24 de etape, Cracovia e pe locul 2 în Polonia, cu 42 de puncte. Lider e Legia Varșovia, care s-a distanțat la 6 puncte în urma victoriei din derby.