Vinicius Junior a stabilit un record după Real Madrid - Barcelona! L-a depășit pe Lionel Messi

+40 Foto
Vinicius a marcat primul său gol în El Clasico // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 02 martie 2020

Real Madrid a câștigat El Clasico, 2-0 cu Barcelona. Meciul a stabilit un nou record: Vinicius Junior este cel mai tânăr marcator în derby în acest secol.

După o primă repriză fără goluri, în care Barcelona a avut marile ocazii, Real Madrid a dominat repriza secundă și a marcat prin Vinicius și Mariano Diaz. Vinicius a deschis scorul în minutul 71, după o acțiune personală pe partea stângă.

Extrema braziliană a înscris cu un șut la colțul scurt, iar prin această reușită a doborât recordul lui Leo Messi. Vinicius a devenit cel mai tânăr marcator din El Clasico din secolul 21!

Vinicius Junior l-a depășit pe Lionel Messi

La meciul de pe «Sanatiago Bernabeu» Vinicius avea 19 ani și 233 de zile. Astfel, a depășit recordul deținut până acum de Leo Messi, care în martie 2007 marca la 19 ani și 259 de zile.

4 goluriare Vinicius Junior în acest sezon și 3 pase de gol în 27 de meciuri

50 de secundeau trecut de la intrarea lui Mariano Diaz până la golul de 2-0 marcat în minutul 90+2. A fost cel mai rapid gol marcat de o rezervă în El Clasico în secoul 21