Liga 2

Pancu, după parcursul dezamăgitor al Rapidului: „Îmi dau seama că este imposibil să promovăm așa”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 02 March 2020

Rapid nu a reușit să câștige pe terenul celor de la Poli Timișoara, terminând la egalitate meciul de duminică (scor 0-0). Rapidiștii au ajuns la două meciuri consecutive fără victorie în L2 și tremură serios pentru îndeplinirea obiectivului: accederea în Liga 1 din România.

Rapid se află la 10 puncte în spatele liderului UTA Arad. Clasamentul din Liga 2 poate fi văzut aici

Meciul a început cu o accidentare gravă. Fundaşul timişorean Alexandru Cherecheş a fost lovit în cap de Robert Băjan, eliminat în minutul 8 de arbitrul Florin Mazilu. Salvarea a intrat de urgență pe teren și jucătorul a ajuns la spital.

6000 de spectatoriau venit pe bătrânul "Dan Păltinișanu" să asiste la ASU Poli - Rapid

Sefer (21) şi Mera (31) au semnat singurele ocazii ale primei reprize, în care doar galeriile s-au remarcat cu spectacolul din tribună. Meciul s-a reluat cu bara lui Alami (46), în timp ce simularea lui Drăghiceanu (75) l-a făcut pe Pancu să "explodeze" pe margine. Șutul lui Djurici (89) n-a adus nimic și s-a terminat 0-0. Alt pas greșit pentru rapidiști, care visează ca din sezonul viitor să joace din nou cu FCSB, Dinamo, Craiova sau CFR.

"Nu cred că vreodată în istoria Rapidului echipa a fost timp atât de îndelungat dezavantajată ca în acest sezon. Promovarea va fi foarte grea! Eliminarea este total eronată și îmi dau seama că e imposibil să promovăm așa... Deja îmi propun să construiesc echipa pentru sezonul viitor"
Daniel Pancu, antrenor Rapid

ASU Poli: Murariu - C. Jurj, Mera, Scutaru, Cherecheş (11 Sg. Popovici) - D. Codrea (64 Vidrăsan), A. Ignea - Săulescu, F. Trip (76 Sofran), Al. Munteanu - M. Axente. Antrenor: Octavian Benga                                                                   Rapid: M. Popa - Băjan, Mallo, Al. Iacob, Goge - R. Lazăr, Djurici - Sefer (86 G. Creţu), Alami (67 Drăghiceanu), Hlistei - Labeau (11 Bonnin). Antrenor: Daniel Pancu