Cupa Romaniei

HERMANNSTADT - FCSB 1-2. Echipa lui Vintilă e în semifinalele Cupei României: fotbal de lemn și o fază de Champions League

+26 Foto
Florinel Coman, foto: Raed Krishan/GSP

Articol de Eduard Apostol, Raed Krishan (foto)  —  Thursday, 05 March 2020

FCSB a câștigat meciul cu Hermannstadt, 2-1, și s-a calificat cu emoții în semifinalele Cupei României, fiind singura echipă din play-off în această fază a competiției.

Jucătorii lui FCSB au prestat un fotbal modest vreme de 80 de minute, de parcă toți ar fi fost contactați pentru un transfer la CFR Cluj! Nici n-ai fi zis că roș-albaștrii se bat pentru titlu, iar sibienii să scape de la retrogradare.

Bine, lupta este doar în teorie. În practică, pe terenul verde, s-a creat impresia că e altfel. OK, vorbim de „competiția tuturor surprizelor", drept dovadă că formațiile din play-out fac furori, după unii „competiția loserilor", plictisiți de colecționare locului 2, an de an, sezon după sezon.

• Dinamo, Sepsi, FCSB și Poli Iași sunt echipele calificate în semifinalele Cupei României, ediția 2019-2020 (Detalii AICI)

FCSB, fotbal de lemn

Afirmația lui Helmut Duckadam la pauză, în studioul TV Digi Sport, a creionat schița peisajului: „Nu putem juca mai slab de atât!”.

În startul partidei, după driblinguri frumoase ale lui Adrian Petre, Moruțan (3) a căutat golul spectaculos, s-a ales cu o „robinsonadă” a lui Novo. Și fotbalul a sunat a limbaj de lemn. Că până la pauză, un sfetnic bun pentru ochii chinuiți ai microbiștilor, a mai fost o singură ocazie, a gazdelor, când Rimane (13) a reluat din prima, din poziție centrală, peste poartă.

Antrenor șmecher

A1 de la FCSB a făcut niște permutări în startul părții secunde, a băgat săgețile Man - Coman. În van, până spre spartul târgului!  „Cotat” la 20 de milioane de euro, poate chiar câțiva bani în plus, Florinel Coman (74) n-ar fi trebuit să rateze precum a făcut-o, e drept, din cădere, din câțiva metri. Păi, la Bayern, la Real, la tiki-taka Barcelona, dacă irosești așa o ocazie, iar adversarul îți dă cu terenul în cap la faza următoare, ce mai faci?! Ceea ce a arătat situația din teren s-a văzut și pe tabelă.

După mai multe oportunități irosite, Dumitriu, Yazalde, Jo Santos, Debeljuh (75) a rămas singur cu „Messi al portarilor” și l-a lobat a la originalul Leo. Și când te gândești că atacantul născut în localitatea aia croată cu nume expresiv - aceea din provincia Istria - e cotat la numai 400.000 de euro pe transfermarkt.

Să-l pupați pe Luchin!

Din prea mult entuziasm, gazdele și-au pierdut cumpătul. Și au pierdut printre degete o calificare care chiar părea posibilă. Practic când nu mai credea nimeni, Luchin (84) i-a băgat din nou pe adversari în cărțile calificării.

După o centrare la ghici a lui Crețu, apărătorul și-a dat un autogol stupid. Imediat, Vînă, mai concludent și mai rapid în minutele jucate decât alții mai bine cotați, a avut victoria în bocanc, doar că Novo a parat. Bravul portar n-a mai avut ce face la o fază ce-i va lua iar mințile lui Gigi Becali: un-doi de Champions League între Coman și Man, pasă cu călcâiul a ultimului, lob Florinel Coman, ura și-n semifinale!

Hermannstadt - FCSB 1-2

min 90+4: Final de meci! FCSB se califică

min 90: De la margine s-au arătat 3 minute de prelungire

min 89: GOOL FCSB! Florinel Coman marchează în minutul 90 și FCSB este aproape de calificarea în semfinale. Dennis Man a pasat cu călcâiul și Coman a rămas singur cu portarul Novo. Atacantul de la FCSB a marcat cu lob peste portarul advers

min 86: Vină șutează slab, de la 11 metri. Novo respinge, iar ulterior a reținut mingea

min 84: GOOL FCSB! Luchin și-a marcat în propria poartă. Crețu a centrat în careu. iar fundașul lui Hermannstadt a respins defectuos, în poarta lui Novo. Portarul sibienilor nu a avut nicio reație

min 75: GOOL HERMANNSTADT! Sibienii deschid scorul prin Debeljuh, după o execuție spectaculoasă! Debeljuh a câștigat duelul la cap cu Filip, mingea a ajuns la un coleg, care i-a pasat perfect la 10 metri. Mingea a ajuns la Debeljuh care a marcat cu un lob peste Vlad

min 74: Florinel Coman reia peste poartă, cu stângul, din 6 metri

min 71: O nouă ocazie a lui Jo Santos. Brazilianul șutează de la 20 de metri, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă

min 63: Jo Santos trage de la 11 metri. Mingea e deviată de un stelist în corner

min 58: Yazalde șutează puternic, de la 20 de metri. Mingea s-a dus puțin pe lângă
min 49: Yazalde trage de la 16 de metri. Vlad prinde fără probleme

min 47: Cea mai mare ocazie a meciului. Yazalde centrează în careu, dar Dumitriu nu ajunge la minge, iar balonul trece prin fața porții
min 46: A început repriza a doua. FCSB face o dublă schimbare: Florinel Coman intră în locul lui Adi Petre, iar Dennis Man în locul lui Adi Popa. Și Hermannstadt l-a introdus pe Jo Santos, în locul lui

min 45: Pauză

min 43: Olaru încearcă să pătrundă de unul singur, dar este blocat de jucătorii adverși
min 37: Ovidiu Popescu trage slab, din lovitură liber. Mingea a fost blocată de zid

min 24: După un contraatac bun, Petre trage slab, de la 19 metri. MIngea se duce mult pe lângă poartă
min 17: Yazalde pătrunde pe dreapta și centrează în careu, dar mingea nu ajunge la niciun coleg

min 13: Ratare mare pentru Hermannstadt. Rimane trage peste poartă, de la 11 metri, după un șut din prima
min 3: Prima ocazie pentru FCSB: Moruțan trage spectaculos de la marginea careului. Novo respinge în corner
min 1. A început meciul

Echipele de start Hermannstadt - FCSB

Hermannstadt: Novo - Vodă, Dobrosavlevici, Luchin, Bușu - Rimane, Taira - Petrescu, Sîntean, Dimitriu - Yazalde
Rezerve: Pop, Tiago, Dâlbea, Pires, Jo, Debeljuh, Cordea
Antrenor: Vasile Miriuță

Echipa de start FCSB: A. Vlad - Crețu, A. Miron, Filip, Panțîru - Ov. Popescu, Moruțan, Olaru - Ad. Popa, Ad. Petre, Fl. Tănase. Rezerve: Niga, Fl. Coman, Momcilovic, Vînă, Oaidă, Perianu, Man
Antrenor: Bogdan Vintilă

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: George Găman // A1: Mircea Orbuleț; A2: Alexandru Cerei