CLINCENI - VIITORUL 2-3 // VIDEO Gică Hagi, prima victorie din istorie în play-out! Cum arată ACUM clasamentul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 07 March 2020

Viitorul s-a impus în deplasarea de la Clinceni, scor 3-2, și se distanțează în fruntea clasamentului din play-out.

Ce diferență între meciurile din sezonul regulat și cel de astăzi. Ambele partide directe se încheiaseră la egalitate, scor 0-0. Acum am avut parte de un adevărat recital, unul deschis în minutul 19 de Cristi Ganea cu un șut splendid din afara careului. Cebotaru a egalat chiar înainte de pauză.

Clinceni - Viitorul, pe contre

Repriza secundă a început în forță. Adrian Șut a făcut 2-1, apoi au urmat două decizii la limită ale arbitrului de centru. Viitorul a profitat, a restabilit egalitatea dintr-un penalty transformat de Gabriel Iancu și a obținut victoria datorită reușitei lui Rivaldinho din minutul 78.

Viitorul obține prima victorie din istorie în play-out și ajunge la 24 de puncte. Clinceni e prima deasupra locului de baraj, cu 14 puncte.

FINAL » Clinceni - Viitorul 2-3

• Au marcat: Cebotaru '44, Ad. Șut 55 / C. Ganea '20, G. Iancu 74 (pen.), Rivaldinho 78
  • Vezi VIDEO de la meci
  • Cristi Ganea nu mai marcase din aprilie 2018, într-un egal 3-3 cu Craiova

Echipele de start

Clinceni: Miguel Santos -  Kontoes, R. Patriche (cp), Humanes, M. Dobrescu - E.Cebotaru, Al. Albu - Merloi, Al. Buziuc, Ad. Șut - Jakub Vojtus.
Rezerve: Vâlceanu - Markovic, G. Matei, Ventura, R. Ion, Bejan, Moussa
Antrenor: Ilie Poenaru

Viitorul: Căbuz - R. Boboc, V. Ghiță, Mladen, De Nooijer - A. Ciobanu, Artean, C. Ganea - G. Iancu - Rivaldinho, Zoua
Rezerve: Tordai - Edjouma, Dussaut, L. Munteanu, Pitu, Casap, A. Chițu
Antrenor: Gică Hag

Stadion: Clinceni Arena
Arbitru: Lucian Rusandu // A1: Vladimir Urzică; A2: Marius Marchidanu