Liga Campionilor

RB LEIPZIG - TOTTENHAM 3-0 // Mourinho KO » Leipzig s-a distrat cu Tottenham și merge în sferturile UCL!

+10 Foto
Jose Mourinho // FOTO: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 10 martie 2020

RB Leipzig s-a calificat în sferturile UEFA Champions League după ce a învins-o categoric pe Tottenham, 3-0

• Valencia - Atalanta a fost celălalt meci al serii din Liga Campionilor. Vezi AICI detalii

RB Leipzig - Tottenham 3-0 (1-0 în tur)

După 1-0 la Londra, Leipzig s-a impus clar pe teren propriu, 3-0, iar Tottenham, finalista de anul trecut, este eliminată din competiție. Echipa lui Mourinho n-a avut forța să întoarcă rezultatul din tur, iar nemții au făcut un joc perfect.

Leipzig a marcat de două ori în prima repriză, prin Sabitzer. În minutul 10, mijlocașul a marcat cu un șut de la marginea careului, care l-a surprins pe Lloris, iar 11 minute mai târziu a punctat din fața porții. În partea a doua, Tottenham a încercat să se apropie de poarta adversă, însă absența vedetelor Kane și Son a cântărit decisiv. În minutul 87, Forsberg, abia intrat pe teren, a marcat și a stabilit scorul final.

RB Leipzig - Tottenham, echipe de start:

RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Mukiele, Laimer, Sabitzer, Angelino - Nkunku, Schick, Werner
Rezerve: Mvogo, Haidara, Poulsen, Forsberg, Adams, Lookman, Olmo
Antrenor: Julian Nagelsmann

Tottenham: Lloris - Aurier, Alderweireld, Tanganga, Sesegnon - Dier, Winks - Lo Celso, Alli, Lamela - Moura
Rezerve: Gazzaniga, Vertonghen, Ndombele, Skipp, Gedson Fernandes, Parrot, Fagan-Walcott
Antrenor: Jose Mourinho