După 2 luni de pauză, un jucător din Germania a luat „roșu” în minutul 4 + cine a marcat primul gol după revenire

Dennis Diekmeier (dreapta) a văzut cartonașul roșu la 4 minute de la startul partidei Aue - Sandhausen din 2.Bundesliga // sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 16 mai 2020

2. Bundesliga a debutat astăzi, precum o va face și Bundesliga. Meciul Aue - Sandhausen s-a aprins rapid.

În minutul 4 al înfruntării, fundașul neamț Dennis Diekmeier (30 de ani) de la Sandhausen a provocat un penalty, moment în care a fost eliminat de către arbitru.

Jae-Sung Lee, primul gol marcat în Germania după pandemie

Jae-Sung Lee, mijlocașul în vârstă de 27 de ani al lui Kiel, a marcat primul gol din Germania după pauza de 2 luni impusă de pandemia de COVID-19. Sud-coreeanul a deschis scorul pentru echipa oaspete în duelul Regensburg - Kiel.

Ploaie de goluri în 2. Bundesliga

La scurt timp după, în alte 2 dintre celelalte 3 partide disputate s-a marcat. Aue conduce Sandhausen pe teren propriu (1-0), iar Bochum pe Heidenheim (2-0), tot din postura de gazdă. Karlsruher și Darmstadt se află la egalitate, 0-0.

Match Preview. Red Bull Leipzig și Freiburg se luptă pentru locurile către cupele europene