VIDEO Nicolae Stanciu, meci PERFECT pentru Slavia: gol și două pase de gol geniale

+5 Foto
Nicolae Stanciu a marcat pentru Slavia FOTO: isport.blesk.cz

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 mai 2020

Nicolae Stanciu (27 de ani) a marcat un gol și a oferit două pase decisive în victoria obținută de Slavia Praga, scor 5-0, împotriva celor de la Jablonec, ocupanta locului 3.

Nicolae Stanciu a revenit la turație maximă după pauza provocată de coronavirus. În primul meci al Slaviei, victoria cu 1-0 de la Mlada Boleslav, internațional român a oferit pasa decisivă la unicul gol. Astăzi, Stanciu a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri și a avut mai multe ocazii de a înscrie, inclusiv o lovitură liberă foarte periculoasă.

Stanciu, două pase de geniu

În minutul 56, Stanciu a oferit o pasă de 30 de metri pentru Provod, care l-a executat sumar pe portarul oaspeților. După doar 5 minute, internaționalul român a reușit o cursă genială. A dat mingea printre picioarele unui advers, a intrat în interior, și a pasat pe jos, la 4 metri de poartă. Tecl a rămas singur, fără portar, și a îndeplinit o simplă formalitate.