Juventus - AC Milan 0-0. „Bătrâna doamnă”, prima finalistă a Cupei Italiei

+6 Foto
Juventus și AC milan au remizat în returul semifinalei Cupei Italiei, scor 0-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 12 iunie 2020

Juventus și AC Milan au încheiat la egalitate, scor 0-0, returul semifinalelor Cupei Italiei. După 1-1 în tur, „Bătrâna Doamnă” se califică în finala competiției.

• În cealaltă semifinală, sâmbătă, de la 22:00, se înfruntă Napoli și Inter. În tur a fost 1-0;
  • Finala Cupei Italiei se joacă pe 17 iunie, la Roma.

Primul meci oficial din Italia după pauza impusă de pandemia de COVID-19 a fost unul intens, însă fără reușite. Juventus și AC Milan au remizat, 0-0, într-un meci în care Milan a jucat cu un om în minus încă din minutul 17.

În minutul 16 al întâlnirii, Cristiano Ronaldo a ratat un penalty pentru Juventus, iar la doar câteva zeci de secunde distanță, Ante Rebic de la Milan a văzut direct cartonașul roșu, după o intrare criminală la Danilo.

Meciul a fost lipsit de ocazii mari, astfel că tabela a rămas neschimbată pe parcursul celor 90 de minute. Golul marcat în deplasare de Juventus, în turul dublei manșe, a fost suficient pentru ca „bianconerii” să treacă de Milan și să ajungă în finala Cupei, acolo unde o va întâlni pe Napoli sau Inter. Cele două formații își vor disputa locul în finală sâmbătă, de la ora 22:00.

Juventus - Milan, echipele de start

Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Bonucci, Alex Sandro- Bentancur, Pjanic, Matuidi - Douglas Costa, Dybala, Ronaldo
Antrenor: Maurizio Sarri

AC Milan: Donnarumma - Conti, Kjaer, Romagnoli, Calabria, Kessie, Bennacer - Paquetà, Bonaventura, Calhanoglu - Rebic
Antrenor: Stefano Pioli