CS Universitatea Craiova a pierdut „amicalul” atipic cu Chindia Târgoviște

+7 Foto
Craiova - Chindia, meci amical

Articol de Eduard Apostol  —  Friday, 12 June 2020

Chindia Târgoviște a câștigat meciul amical cu CS Universitatea Craiova, scor 1-0.

CS Universitatea și Chindia au aflat ieri că meciurile lor din etapa cu numărul 3 din play-off, respectiv play-out, nu se vor putea disputa din cauza coronavirusului. Cele două au bătut rapid palma pentru un meci amical, disputat la Craiova, cu reguli speciale. Partida s-a disputat în complexul de pregătire al oltenilor, fără spectatori, pe durata a două reprize de 60 de minute.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Valmir Berisha, în minutul 12. Fotbalistul târgoviștenilor a părăsit terenul accidentat înaintea fluierului de final al primei reprize. Cristiano Bergodi a punctat doar la capitolul fazelor fixe. Fiecare lovitură de colț a creat pericol în careul advers, dar precizia a lipsit.

Pentru Craiova urmează înfruntarea cu Astra, din week-end-ul viitor. Formația lui Viorel Moldovan e implicată în etapa indermediară din play-out, împotriva Viitorului lui Hagi.

FINAL » Craiova - Chindia 0-1

• A marcat: Berisha 11

Craiova: Pigliacelli - I. Mitran, Bălașa, Cosic, N. Bancu - Mateiu, Cicâldău, Nistor - Băbuț, Koljic, A. Ivan
Rezerve: L. Popescu - Gardoș, Șt. Vlădoiu, Vătăjelu, Qaka, Al. Popescu, L. Nitu, Acka, Gustavo, Baiaram
Antrenor: Cristiano Bergodi

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Diallo, Ioniță - Rață, Bic, Dangubic - Neguț, Ivancic, Berisha.
Antrenor: Viorel Moldovan