FC VOLUNTARI - CLINCENI 3-0. VIDEO + FOTO Formația lui Mihai Teja părăsește ultimul loc în Liga 1! Cum arată ACUM clasamentul

+22 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 13 June 2020

FC Voluntari a câștigat primul meci de la reluarea Ligii 1, scor 3-0, cu Academica Clinceni.

FC Voluntari părăsește ultima poziție din play-out. Formația lui Mihai Teja ajunge la 15 puncte și le lasă în spate pe Poli Iași, Chindia Târgoviște și Academica Clinceni. Marko Simonovski, atacantul macedonean venit de la Sepsi, a deschis scorul în minutul 21, cu o lovitură de cap din 5 metri dintr-o centrare a lui Mățan. Miguel Santos, portarul oaspeților, a avut ghinion în minutul 27, când a deviat în propria poartă o centrare a lui Struna. Mingea lovise în prealabil bara.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 76, de Alexandru Tudorie. Fostul atacant de la FCSB a preluat o minge la 10 metri de poartă și a trimis elegant, cu exteriorul, pe lângă Santos. Ultimul eveniment notabil al înfruntării a fost eliminarea lui Alexandru Vlad, din minutul 84, pentru cumul de cartonașe galbene.

VIDEO / Declarațiile lui Mihai Teja după Voluntari - Clinceni

VIDEO / Ilie Poenaru la finalul partidei pierdute în fața celor de la Voluntari

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-0

Echipele de start:

FC Voluntari: Cojocaru - Struna, Pașcanu, Fl. Achim, N. Vlad - Căpățînă, De Lucas, I. Gheorghe - Sanoh, Simonovski, Mățan
Rezerve: Rîmniceanu - Balaur, Belu, Gorobsov, Eric, Morar, Țîră, Tudorie, D. Benzar
Antrenor: Mihai Teja

Academica Clinceni: Santos - G. Matei, Bejan, Patriche, Dobrescu - Cebotaru, Șut, Albu - Merloi, Vojtus, Buziuc
Rezerve: Vâlceanu, Fl. Achim, Munoz, Markovic, Kontoes, Ventura, R. Ion, Moussa, B. Ilie
Antrenor: Ilie Poenaru