SEPSI - VOLUNTARI 1-2. VIDEO Două greșeli mari de arbitraj în primul meci al etapei: gol nevalidat, deși mingea intrase în poartă

Faza controversată din Sepsi - Voluntari. Captură Look Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 16 iunie 2020

Sepsi și FC Voluntari s-au duelat marți seară în prima partidă a etapei a patra din play-out-ul Ligii 1. Oaspeții s-au impus cu 2-1, după un meci plin de evenimente.

Startul de meci a fost extrem de spectaculos, cu un gol marcat de gazde în secunda 26, dar și cu o eroare de arbitraj care a influențat tabela.

În minutul 8, Sepsi a înscris din nou, dar „centralul” Horia Mladinovici nu a validat golul reușit de Istvan Fulop. Șutul mijlocașului de la Sepsi a fost respins in-extremis de Cojocaru, însă reluările au arătat că mingea trecuse de linia porții

• Faza controversată din Sepsi - Voluntari. Captură Look Sport
  • VIDEO cu faza

În ciuda protestelor venite din partea jucătorilor covăsneni, arbitrul nu și-a schimbat decizia și a lăsat jocul să continue. La faza imediat următoare, FC Voluntari a avut o ocazie mare de a egala, însă Niczuly s-a întins și a respins în corner șutul lui Mățan.

Și oaspeții au avut gol valabil

În minutul 66, Pașcanu a trimis mingea în poartă în urma unui carambol. După lungi consultări, brigada de arbitri a anulat golul pentru offside. Reluările au demonstrat că portarul și Istvan Fulop erau în spatele fundașului de la Voluntari.

Sepsi - FC Voluntari 1-2 / Leo Grozavu: "Cu această înfrângere consider că am intrat într-o zonă foarte periculoasă"

Sepsi – FC Voluntari, echipe de start

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan - Vașvari, I. Fulop - M. Ștefănescu, Achahbar, Carnat - Safranko
Rezerve: Fejer - L. Fulop, Velev, Kovacs, Csiszer, C. Popescu, R. Deaconu, Barisic, Grassano
Antrenor: Leo Grozavu

Voluntari: V. Cojocaru - Belu Iordache, C. Achim, Pașcanu, Kocic - Căpățînă, De Lucas, I. Gheorghe - Sanoh, Simonovski, Mățan
Rezerve: Rîmniceanu - I. Balaur, Armaș, C. Costin, Borțoneanu, Eric, D. Benzar, Țîră, Al. Tudorie
Antrenor: Mihai Teja