Nationala

Maradona și-a amintit de meciul împotriva României: „Rotariu mi-a distrus glezna stângă! Am sfârșit morți”

Joi, 18 iunie, s-au împlinit 30 de ani de la remiza România - Argentina 1-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 19 June 2020

Joi, 18 iunie, s-au împlinit 30 de ani de la remiza România - Argentina 1-1, din cadrul CM 1990, singurul meci oficial în care „tricolorii” l-au avut adversar pe Diego Maradona. Iosif Rotariu l-a „păzit” perfect pe argentinian, împotriva căruia a făcut probabil cel mai mare meci din carieră.

Maradona a rememorat deulul împotriva României, amintind de duelurile agresive din timpul jocului cu Iosif Rotariu.

Maradona: „Am jucat cu infiltraţii şi nu mai eram apt 100%”

„Acum 30 de ani, împotriva României, trebuia să obţinem calificarea în faza următoare. Aveau mari jucători, precum Hagi, Lacatuş, Popescu. Aveam un galben şi, dacă aș fi încasat încă unul, nu aş fi jucat în meciul următor.

A fost o luptă, un meci fizic cu puţin fotbal. Iar la sfârşitul primei reprize, numărul 5 al României (n.r.  Iosif Rotariu)mi-a distrus glezna stângă, mi-a deschis-o printr-o lovitură. În a doua repriză, am jucat cu infiltraţii şi nu mai eram apt 100%. Dar nu eram nebun să ies. Îmi amintesc că la pauză Moncho Monzon mi-a spus că vrea să marcheze, iar eu i-am spus să atace prima bară la cornere, pentru că acolo voiam să-i trimit mingea.

Şi, mulţumesc Domnului!, Moncho m-a ascultat. Dar, din păcate, nu am putut păstra scorul şi am fost egalaţi rapid. Am sfârşit meciul morţi şi foarte amărâţi, pentru că urma să jucăm împotriva Braziliei”, a fost mesajul postat de Maradona pe Facebook.

VIDEO Rezumat România – Argentina 1-1 (0-0)

• Au marcat: Balint (68) / Monzon (63)
  • Stadion: „San Paolo", Napoli
  • Spectatori: 52.733
  • Data: 18.06.1990

România: Lung – Rednic, Andone, Gh. Popescu, Klein – Sabău (82 Mateuț), Rotariu, Lupescu, Hagi – Lăcătuș, Balint (72 Lupu)
Antrenor: Emeric Ienei

Argentina: Goycoechea – Serrizuela, Monzon, Simon, Olarticoechea – Burruchaga (60 Dezotti), Basualdo, Batista, Maradona – Caniggia, Troglio (53 Giusti)
Antrenor: Carlos Bilardo

• Cartonașe galbene: Lăcătuș (4), Hagi (8), Lupescu (32) / Serrizuela (72), Batista (86)
  • Arbitru: Carlos Silva Valente (Portugalia)