FC BOTOȘANI - CFR CLUJ 0-2. VIDEO+FOTO » CFR câștigă categoric, grație unei „duble” a lui Ciprian Deac. Cum arată clasamentul ACUM

+20 Foto
Botoșani - CFR FOTO: Ionuț Tabultoc

Articol de Ionuț Tăbultoc (foto)  —  sâmbătă, 20 iunie 2020

CFR Cluj s-a impus în meciul cu FC Botoșani, scor 2-0. Se distanțează la 7 puncte de Universitatea Craiova și la 10 de FCSB..

Vezi AICI clasamentul live!

Vezi AICI programul etapei #4 din play-off!

Ardelenii au decis meciul în primele 12 minute, grație unei „duble” rapide a lui Ciprian Deac. „Extrema” campioanei a ajuns astfel la 50 de goluri marcate în prima divizie din România.

10 goluria marcat Deac în acest sezon

Deac a deschis scorul după doar 3 minute, din penalty, după o intervenție neglijentă a fundașului central Andrei Chindriș. 9 minute mai târziu, „feroviarul” a transformat bine o lovitură liberă. Ce-i drept, misiunea i-a fost ușurată de poziționarea greșită a zidului și de plasamentul slab al portarului Hankic.

Botoșani nu a avut replică pentru campioană, iar atunci când a reușit să expedieze șuturi către poarta adversă, tânărul portar Hindrich, 17 ani, s-a opus.

Victorie clară pentru CFR, care a gestionat perfect un meci început practic în avantaj. Pentru Botoșani urmează meciul restant cu Craiova, în deplasare, în timp ce etapa viitoare CFR dă piept cu Craiova, pe 28 iunie.

FC BOTOȘANI - CFR CLUJ 0-2

Botoșani - CFR Cluj, echipele de start

FC Botoșani: Hankic - Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Papa, Carlone, Florescu - Ofosu, Dugandzic, Ashkovski
Rezerve: Pap, Patache, Mendoza, Baxevanos, Croitoru, Keyta, Cîmpanu, Fili, Ebenhofer
Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Hindrich - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Bordeianu, Djokovic - Deac, Omrani, Chipciu
Rezerve: Sandomierski, Ciobotariu, Cestor, Boli, Hoban, Păun, Costache, Rondon, Țucudean
Antrenor: Dan Petrescu

Citește mai multe știri despre Liga 1:

Bogdan Vintilă încă speră la titlu în Liga 1 și își vede echipa drept favorită în Cupă, cu Dinamo: „Plecăm cu prima șansă!”