FCSB - GAZ METAN. Florin Tănase, eliminat în 60 de secunde, OUT cu Dinamo! » Decizii corecte? Verdictul lui Cristi Balaj

+6 Foto
Sursă foto: capturi TV Telekom Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 21 iunie 2020

Florin Tănase (25 de ani, mijlocaș ofensiv) a cerut penalty în repriza a doua a meciului FCSB - Gaz Metan Mediaș 2-2, după un duel cu Gabriel de Moura (32, fundaș dreapta) în careu.

În minutul 75, la 1-1, Tănase a căzut în careu și a solicitat lovitură de la 11 metri. Centralul Chivulete a decis însă că „decarul” roș-albaștrilor a simulat și i-a acordat cartonașul galben.

Din imagini nu se observă un contact evident între cei doi, astfel că nu există circumstanțe pentru acordarea unui penalty, iar decizia arbitrului pare corectă.

„Simulare! Decizie corectă!”, a fost prima reacție a fostului arbitru internațional Cristi Balaj.

Un minut mai târziu, Florin Tănase a primit al doilea cartonaș galben și a fost trimis la cabine, după un fault indiscutabil în atac.

Astfel, Florin Tănase va lipsi din partida tur cu Dinamo din semifinalele Cupei României (joi, 25 iunie, ora 20:00).