BARCELONA - ATLETICO MADRID 2-2. VIDEO + FOTO X pentru Real! Catalanii se împiedică și de Atletico, după un derby spectaculos cu 4 goluri și 3 penalty-uri » Clasamentul ACUM

+15 Foto
Barcelona e obligată să câștige meciul cu Atletico Madrid

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 30 iunie 2020

Barcelona și Atletico Madrid au remizat, scor 2-2, în derby-ul etapei cu numărul 33 din La Liga. Real Madrid se poate desprinde la 4 puncte, dacă o învinge joi pe Getafe.

Înfruntarea dintre Barcelona și Atletico a fost cu adevărat spectaculoasă. Trei lovituri de la 11 metri, autogol, ocazii rarisime, tensiune și momente de geniu. Toate, din păcate, în fața unui Camp Nou gol.

Barcelona - Atletico, egal pentru Real

Spectacolul a fost deschis de Diego Costa, dar nu în poarta dorită. Atacantul lui Atletico a fost autorul unui autogol de toată frumusețea în minutul 11, când mingea trimisă de Messi din corner i-a trecut printre picioare și a intrat în poartă. Madrilenii au reacționat rapid, în minutul 15. Carrasco a obținut un penalty. Diego Costa a ratat, dar „centralul” Alejandro Hernandez a dictat reexecutarea loviturii. Saul Niguez a fost mai sigur și a făcut 1-1.

Barcelona a preluat rapid inițiativa și în partea secundă, dintr-o lovitură de pedeapsă execută cu măiestrie de Messi, prin „scăriță”, în minutul 50. Băieții lui Simeone au avut răspuns și de data asta. Tot Carrasco a fost împiedicat în careu, și tot Saul Niguez a transformat, deși Ter Stegen i-a ghicit intenția. Finalul a fost unul pe contre, cu ocazii importante la ambele porți. Nu s-a mai marcat, iar Real jubilează. Dacă o bate joi pe Getafe se distanțează la 4 puncte de Barcelona, când mai sunt 5 etape de jucat. Zinedine Zidane e tot mai aproape să aducă titlul cu numărul 34 în vitrina madrilenilor.

Clasament La Liga

Barcelona - Atletico 2-2

Au marcat: Diego Costa '11-ag., Messi '50-pen. / Saul '19-pen., '62-pen
* Diego Costa a ratat un penalty în minutul 16, arbitrul a decis repetarea după ce a consultat sistemul VAR.

Barcelona - Atletico, echipele de start

Barcelona: Ter Stegen - N. Semedo, Pique, Lenglet, J. Alba - Vidal, Busquets, Rakitic, R. Puig - Messi, L. Suarez
Antrenor: Quique Setien

Atletico Madrid: Oblak - S. Arias, Felipe, Gimenez, R. Lodi - Correa, Partey, Carrasco - Saul, D. Costa, M. Llorente
Rezerve: Adan - Alvaro, Hermoso, H. Herrera, Lemar, A. Morata, M. Sanchez, R. Sanchez, Saponjic, Joao Felix, Trippier, Vitolo
Antrenor: Diego Simeone

Stadion: Camp Nou
Arbitru: Alejandro Hernández Hernández

VIDEO / Sandro Rosell, fost președinte la Barcelona între 2010 și 2014, a vorbit despre cum a fost viața lui în închisoare