Liga 2

TURRIS - FC ARGEȘ 0-0. Play-off-ul din Liga 2 a început cu o remiză pe ritmuri de „You’ll never walk alone”! Clasamentul ACUM

Turris și FC Argeș joacă primul meci din play-off-ul ligii secunde

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 03 iulie 2020

Turris și FC Argeș au remizat, scor 0-0, în primul meci din play-off-ul ligii secunde.

• Meciul dintre UTA și Petrolul a fost amânat din cauza celor 6 cazuri de coronavirus apărute în cadrul delegației ploieștene;
  • Celălalt meci al etapei, CS Mioveni - Rapid, se joacă marți, de la 20:00;
  • Primele două formații la finalul play-off-ului promovează direct în Liga 2. Locul 3 va disputa un baraj cu ocupanta antepenultimului loc din Liga 1.

Fără spectatori, dar cu „You’ll never walk alone” răsunând din boxele arenei mai ceva ca pe Anfield Road, Turris și Argeș s-au luptat cu căldura și cu readaptarea la fotbal după aproape 3 luni. Andrei Panait, mijlocașul oaspeților, s-a luptat și cu adversarii și a fost eliminat imediat după pauză, în minutul 48. Au urmat câteva ocazii răzlețe, majoritatea cu șuturi de la distanță, dar nimic clar.

După rezultatul de astăzi, Turris e pe locul secund, direct promovabil, cu 21 de puncte. FC Argeș e la un singur punct în spate.