GAZ METAN - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-2. VIDEO + FOTO Oltenii ajunseră în sfârșit în fruntea Ligii 1! Clasamentul ACUM

+13 Foto
Gaz Metan și Craiova deschid etapa cu numărul 6 din play-off FOTO: Facebook @UCVOficial

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 03 iulie 2020

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Gaz Metan, scor 2-1, și urcă provizoriu pe primul loc în Liga 1.

Craiova a trebuit să transpire serios pentru cele 3 puncte. Gazdele, cu multe probleme de efectiv, au deschis scorul în minutul 22. Romeo a profitat de un spațiu inexplicabil din defensiva oltenilor și a înscris cu un șut plasat, la colțul lung.

Egalarea a venit înainte de pauză, în minutul 39, când Cosic l-a găsit pe Mihăilă cu o pasă în adâncime, iar extrema Craiovei a deviat elegant pe lângă Pleșca. Golul izbăvirii a venit în minutul 54, de la Cicâldău, rămas singur cu portarul după o deviere nefericită.

Dusan Uhrin a mai primit două lovitură. Golgeterul Buș a văzut cartonașul roșu în minutul 71, iar Marius Constantin a fost eliminat la aceaași fază, de pe bancă. Cei doi vor lipsi la meciul următor, cu CFR Cluj.

VIDEO Cristiano Bergodi: „Important e rezultatul, jocul nu a mers așa cum ne-am dorit”