FOTO Bayern Munchen a câștigat și Cupa Germaniei! Bavarezii se luptă cu recordurile

+24 Foto
Bayern Munchen a ajuns la 20 de Cupe câștigate

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 iulie 2020

Bayern Munchen a câștigat Cupa Germaniei, după o finală fără istoric contra lui Bayer Leverkusen, scor 4-2.

Dominația lui Bayern în Germania e completă. După ce au cucerit titlul cu un avans de 13 puncte față de Borussia Dortmund, bavarezii s-au distrat în finala Cupei și așteaptă cu nerăbdare reluarea Ligii Campionilor pentru a completa un an de vis.

A șaptesprezecea victorie consecutivă în meciurile oficiale a fost asigurată încă din prima repriză. David Alaba a deschis scorul în minutul 16 dintr-o lovitură liberă plasată excelent, iar Gnabry a făcut 2-0 în minutul 24 cu o finalizare la colțul lung, din unghi.

Show Lewandowski

Golgeterul Lewandowski și-a făcut apariția în prim-plan după pauză. În minutul 59 a preluat o degajare a lui Neuer și a șutat de la 30 de metri. Mingea, una previzibilă, a fost scăpată rușinos de Hradecky. Leverkusen a mai sperat după reușita lui Bender din minutul 63, dar în final, când s-a aruncat în atac, a mai fost pedepsită o dată pe contraatac de Lewandowski, cu o „scăriță” elegantă. Rezultatul final a fost stabilit de Havertz, din penalty, în al patrulea minut de prelungire.