Stranieri

George Pușcaș, fenomenal o dată la trei-patru luni! A impresionat doar în patru meciuri la Reading

Articol de Theodor Jumătate  —  Sunday, 05 July 2020

Reading a câștigat pe terenul lui Luton Town, 5-0, iar George Pușcaș a dat un gol și două pase de gol. Atacantul a făcut patru meciuri excelente într-un sezon la actuala echipă, unul pentru fiecare anotimp: sfârșit de vară și toamnă în 2019, final de iarnă și aproape de mijlocul verii în 2020.

O dată la trei-patru luni, George Pușcaș se trezește și face un meci de ținut minte, de când e la Reading. În total, are patru asemenea jocuri la alb-albaștri.

• 18 august 2019 - la prima partidă ca titular în Championship, a înscris două goluri la 3-0 cu Cardiff City.
  • 30 noiembrie 2019 - hat-trick la 3-1 cu Wigan în deplasare; în acea zi, a fost singur pe gazon.
  • 29 februarie 2020 - gol și pasă decisivă. Scor final: 2-0 cu Barnsley.
  • 4 iulie 2020 - gol și două assisturi la 5-0 pe terenul lui Luton Town.

Pentru ultima prestație, BerskhireLive i-a dat nota 7 la pauză (când avea doar o pasă) și opt la final. „Pe lângă gol și assisturi, putea primi și un penalty, când a fost pus la pământ de un apărător când vâna o minge trimisă înapoi spre portar", a comentat site-ul local.

„A influențat toate reușitele lui Yakou Méïté, creând spațiu în careu pentru apariția ivorianului". Méïté a înscris de patru ori!

12 goluriare Pușcaș în total la Reading: 10 în campionat, 1 în Cupă și 1 în Cupa Ligii Angliei

37 de partidea jucat în acest sezon: 33 în Championship, două în Cupă și două în Cupa Ligii 2.479 de minute a adunat atacantul la alb-albaștri (67 în medie pe meci în toate competițiile)

VIDEO. Mirel Rădoi, despre conflictul între veterani și jucătorii de la U21: „Am încercat să aflu ce a fost”