Liga 2

UTA - Turris 3-4. VIDEO Meci entuziasmant la Arad » Turris se impune în minutul 90 și vine la un punct de lider! Clasamentul ACUM

+16 Foto
UTA, liderul din Liga 2, joacă primul meci din play-off împotriva lui Turris

Articol de Andrei Crăiţoiu  —  joi, 09 iulie 2020

Turris s-a impus cu 4-3 în fața celor de la UTA, în runda secundă a play-off-ului pentru promovarea în Liga 1.

După două meciuri de 0-0 în prima rundă a "matineului" a venit rândului unei meci colosal, spectaculos. A început bine pentru arădeni, dar la final s-au vărsat lacrimi de supărare. Plus multe frustrări. Nebunia a început încă din start. Buhăcianu a pătruns în stânga, Moise a șutat puternic și-a deschis balul (3). Au curs apoi ocaziile lui Buhăcianu (5), Melinte (7) și Pană (12), care au ridicat pulsul. Egalarea a venit repede, prin Teșcan (21). A împins balonul în poartă din șase metri.

Arădenii o iau de la capăt. Construiesc, pun cărămidă peste cărămidă. Buhăcianu (31) a scăpat singur de la 35 de metri, l-a învins pe Duțu și a făcut 2-1. Finalul reprizei e incendiar! Voinea a centrat din dreapta, Voicu a trimis cu capul în bară, mingea a ajuns S. Pană, care a adus egalarea (45).

Thriller-ul a continuat și după pauză. Doar că rolurile se inversează. Melinte îl faultează pe Tescan, "centralul" Barbu dă 11 metri, Voinea (54) execută și face 2-3. Arădenii apasă accelerația, nu acceptă înfrângerea. Bustea (58) trimite de la 23 de metri, cu exteriorul, din prima, lângă bara portarului și aduce egalarea. Laszlo Balint dă din mâini, e agitat, vrea golul victoriei. Încep schimbările, curg ocaziile, iar totul se rupe la gafa inexplicabilă a lui Florin Ilie! Nu e în stare să lovească o minge venită din pasa unui coechipier, Haită (89) e atent: a profitat, s-a întors, a tras plasat cu stângul și a îngenuncheat UTA acasă. Pentru prima oară în acest sezon.

Clasament play-off Liga 2:

FINAL » UTA - Turris 3-4

• Au marcat: R. Moise '3, Buhăcianu '31, Bustea '58 / Tescan 21, S. Pană 45, Al. Voinea 54 (pen.), Fl. Haita '89
  • Romario Moise, fotbalistul venit de la Astra, a înscris cu un șut superb de la marginea careului de 16 metri.
  • Turris a preluat conducerea pentru prima dată în minutul 53, dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de Albert Voinea.