VIITORUL - CLINCENI 5-0 Puștii lui Hagi fac spectacol în play-out » Victorie zdrobitoare cu Clinceni! Cum arată clasamentul ACUM

+18 Foto
Rivaldinho a reușit o „dublă” în Viitorul - Clinceni // foto: fcviitorul.ro

Articol de GSP.RO  —  sâmbătă, 11 iulie 2020

Viitorul s-a impus categoric cu Academica Clinceni, scor 5-0, și își cimentează prima poziție în play-out-ul Ligii 1.

Constănțenii au deschis scorul destul de rapid, în minutul 20, prin Rivaldinho, care a finalizat foarte frumos, cu capul, o centrare a lui Cosmin Matei. Viitorul și-a mai creat câteva ocazii bune de poartă până la pauză, însă nu a reușit să își mărească avantajul.

A doua repriză a început cum nu se putea mai bine pentru formația lui Gică Hagi. După un un-doi cu Gabi Iancu, Dussaut a marcat, trimițând printre picioarele portarului Vâlceanu. 20 de minute mai târziu, Rivaldinho a reușit „dubla”, marcând din 7 metri după un șut respins al lui Aurelian Chițu.

Doar la 10 minute după, David Munoz a pasat greșit, la Artean, care l-a servit perfect pe Iancu. Atacantul a trimis elegant, de la 15 metri, fără a-i lăsa nicio șansă portarului de la Clinceni. Tot Iancu a stabilit scorul final al partidei în ultimul minut al prelungirilor, din penalty. Ceobotaru l-a faultat pe mijlocașul Paul Iacob, iar Iancu a fost încredințat cu executarea loviturii de la punctul cu var.

5-0 pentru Viitorul, care se distanțează la 10 puncte de locul secund în play-out, ocupat de Voluntari. Clinceni rămâne pe 3 și încă resimte într-o oarecare măsură presiunea retrogradării.

16 goluriare Gabi Iancu în acest sezon de Liga 1. Atacantul este golgheterul campionatului