VIDEO+FOTO Cine i-a acordat penalty Craiovei cu FCSB: exclus din arbitraj în 2009, s-a băgat peste „central”

+12 Foto
Ovidiu Popescu în dialog cu Ciprian Danșsa

Articol de GSP.RO  —  duminică, 12 iulie 2020

În minutul 23 al meciului dintre Craiova și FCSB (1-1 la pauză), oltenii au primit un penalty după un duel între Ovidiu Popescu și Valentin Mihăilă.

Mijlocașul celor de la FCSB l-a busculat în careu pe jucătorul oltenilor. Arbitrul Marcel Bîrsan a avut o ezitare și inițial nu a acordat penalty. În acel moment a intrevenit tușierul Ciprian Danșa (din Satu Mare), care i-a semnalizat „centralului” că Popescu l-a faultat pe Mihăilă. Cicâldău a executat perfect penalty-ul și a deschis scorul.

Vezi AICI VIDEO cu faza penalty-ului

Reluările TV par să îi dea dreptate asistentului Danșa, omul cu un trecut controversat în arbitraj.

Danșa, exclus din arbitraj

Asistentul Ciprian Danșa e nimeni altul decât fostul central exclus din arbitraj în octombrie 2009, după ce nu a acordat două penalty-uri pentru Dinamo la Bistrița, 1-1. Danșa a fost reabilitat în 2010, dar a devenit asistent.

„Pe bune? Nu pot să cred aşa ceva! Nici ca asistent n-ar avea dreptul să fie acceptat direct în Liga I, ar trebui să o ia de foarte jos", spunea Borcea după revenirea lui Danșa în arbitraj.