Liga 2

RAPID - FC ARGEȘ 1-2 » VIDEO Rapid, tot mai departe de promovare! Cum arată clasamentul în Liga 2

Articol de Marius Mărgărit, Cristi Preda (foto)  —  marţi, 21 iulie 2020

FC Argeș a câștigat primul meci din play-off-ul Ligii 2, scor 2-1 cu Rapid, și urcă pe locul de baraj, în timp ce giuleștenii ajung pe 5, fără nicio victorie.

FC Argeș a dat lovitura în Regie, în fața echipei lui Alexa, apatică și fără vlagă până spre final, care își vede risipite visele de promovare.

Cu spatele la zid, după cele doar două remize albe din deplasările de la Mioveni și Petrolul, rapidiștii au bifat azi primul meci "acasă", în Regie, cu FC Argeș. Băieții lui Alexa au început tare, dar Lebeau, revenit după o lungă absență, nu l-a putut bate, unu la unu, pe Ducan. A fost doar o scânteie, fiindcă piteștenii, cu Prepeliță la pupitru, au preluat repede controlul partidei. Și au ratat prin Leca, Matiș, Năstăsie, marile ocazii ale reprizei. Rapid, în criză de idei și viteză, a scăpat.

De la vestiare, același "film", giuleștenii presează în primele minute, dar se sting sub avalanșa atacurilor oaspeților. Iar FC Argeș a lovit: șut aproape ratat al lui Matiș, reluare Șerbănică, din careul mic. Apoi, tot Matiș (62) nimerește bara.

Alexa schimbă liniile și jocul. Drăghiceanu aduce puțin sânge în obrajii Rapidului, care atacă cu disperare. Și "decarul" e implacabil: egalează cu un șut superb. Nu e de ajuns pentru că, în prelungiri, Șerban îl învinge de la distanță pe tânărul Tătaru, care plonjează târziu. Rapid cade pe 5 și mai are doar șanse teoretice să mai prindă măcar locul de baraj. Iar FC Argeș intră în cărțile promovării.