Ultimă etapă absolut IREALĂ în Championship! Promovarea, locurile de baraj și echipele retrogradate, decise cu goluri în prelungiri

Swansea merge în play-off, după un gol marcat în prelungiri

Articol de GSP.RO  —  joi, 23 iulie 2020

West Brom a obținut promovarea în Premier League la finalul, probabil, a celei mai spectaculoase ultime etape din istoria Championship.

Leeds era deja promovată înaintea ultimei runde din Championship, dar și-a respectat statutul. A învins-o pe Charlton, scor 4-0, și a trimis-o în al treilea eșalon. Ostilitățile cu adevărat palpitante au avut loc în continuare.

West Brom, promovare la indirecte

West Brom începea etapa de pe locul secund și cu o victorie era matematic promovată. Nu a reușit să câștige contra lui QPR, formație fără obiectiv. A remizat 2-2, iar Brentford, ocupanta locului 3 putea profita. N-a făcut-o însă.

Cu o formă senzațională după reluarea campionatului, 7 victorii în primele 7 meciuri, Brentford promvova în Premier League cu o victorie acasă împotriva lui Barnsley, echipă care începea runda de pe loc retrogradabil. Oaspeții au reușit însă miracolul, au marcat golul victoriei, scor 2-1, în prelungiri și vor juca încă un sezon în Championship.

Fulham, a treia formația care pornea runda cu speranțe la locul direct promovabil, a făcut doar 1-1 pe terenul lui Wigan.

Scenariu de Oscar

Swansea avea nevoie de o minune pentru a prinde ultimul loc de play-off. Galezii erau obligați să câștige cu Reading, iar Nottingham să cedeze la Stoke. Nu era însă suficient. Aveau nevoie să recupereze 6 goluri, diferența de golaveraj dintre cele două. Cum s-a întâmplat asta? Nici un regizor n-ar fi putut gândi un astfel de scenariu. Nottingham și-a marcat în propria poartă în minutul al cincilea de prelungire și a pierdut 1-4, în timp ce Swansea a învins trupa lui George Pușcaș cu 4-1, prin altă reușită venită în prelungiri.