Liga 2

FC Argeș - CS Mioveni 2-3 » Oaspeții câștigă unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui play-off! Cum arată clasamentul ACUM

FC Argeș și CS Mioveni se întâlnesc vineri, de la 17:30, într-o restanță din play-off-ul ligii secunde

Articol de GSP.RO  —  vineri, 24 iulie 2020

Meciul dintre FC Argeș și CS Mioveni s-a încheiat cu victoria echipei oaspete, scor 3-2.

Cele două echipe argeșene au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din acest play-off de promovare. Întoarceri de rezultat, goluri spectaculoase și multe alte mari ocazii ratate! Echipa lui Claudiu Niculescu a reușit să se impună în meciul restant din etapa a 2-a și urcă pe poziția a 3-a, de baraj!

CS Mioveni a deschis scorul rapid, prin Cătălin Alexe. Acesta a finalizat la colțul lung o acțiune personală dusă pe partea stângă a terenului. Gazdele au egalat 20 de minute mai târziu, Năstăsie punctând dintr-o lovitură liberă executată înșelător. Mingea a fost puțin deviată de zid și l-a lăsat fără replică pe Croitoru, portarul lui Mioveni. Campionii FC Argeș au mai marcat o dată până la pauză, în minutul 40, după ce Nini Popescu a trimis în poartă, cu capul, balonul venit de la Mihai Leca.

Final dramatic în Trivale

Repriza secundă a fost de-a dreptul spectaculoasă. CS Mioveni a restabilit egalitatea în minutul 68, prin Ionuț Rădescu, care a reluat din aproximativ 6 metri după ce mingea a ajuns la el ca urmare a unei „foarfeci” eșuate a unui coleg. FC Argeș a forțat pe final, lovind bara porții apărate de Croitoru de două ori!

În minutul 89, Alin Popa a trimis un șut violent în bară, iar CS Mioveni a marcat din contraatacul rezultat. Marian Anghelina a reușit să depășească elegant un adversar la marginea careului de 16 metri și a șutat imparabil.

În prelungiri, pe fotbaliștii echipei gazdă i-au lăsat nervii. Costinel Andrei Tofan a văzut cartonașul roșu după o serie de proteste la adresa arbitrului. Mioveni mai putea marca o dată, în minutul 90+5, însă Balint, scăpat singur, a fost prins din urmă de un fundaș advers.

FC Argeș - CS Mioveni 2-3

• min. 89: GOL CS Mioveni! Marian Anghelina marchează după o degajare eronată a lui Ducan. Anghelina a „culcat” un adversar la marginea careului și a șutat imparabil;
  • min. 68: GOL CS Mioveni! Ionuț Rădescu marchează din preajma careului de 6 metri, după ce mingea a ajuns la el cu noroc;
  • min. 40: GOL FC Argeș! Gazdele intră în avantaj după golul lui Nini Popescu. Acesta a reluat cu capul, din 6 metri, după recentrarea lui Mihai Leca;
  • min. 32: GOL FC Argeș! Ionuț Năstăsie a restabilit egalitatea cu un șut înșelător dintr-o lovitură liberă. Puțin deviată de zid, mingea l-a păcălit pe portarul oaspeților și a intrat în poartă;
  • min 11: GOL CS Mioveni! Cătălin Alexe a finalizat la colțul lung o cursă dusă pe cont propriu pe partea stângă a terenului;