CLINCENI - POLI IAȘI 3-0 » VIDEO Elevii lui Ilie Poenaru, victorie mare în play-out » Cum arată clasamentul

+16 Foto
CLINCENI - POLI IAȘI 3-0 // foto: Cristi Preda

Articol de Dănuț Pitaru  —  duminică, 26 iulie 2020

Academica Clinceni s-a impus clar pe teren propriu, 3-0 cu Poli Iași, și se îndepărtează de locurile retrogradabile. Partida trebuia să se joace sâmbătă, dar a fost reprogramată după ce Rodny Lopes Cabral, de la Poli Iași, a fost depistat inițial pozitiv cu COVID-19 (Detalii AICI). La retestare însă, fotbalistul a ieșit negativ.

Meciul a început tare. În minutul 7, Lopes Cabral, cel care sâmbătă a avut un test de coronavirus pozitiv, a avut o intervenție imprudentă în careu și arbitrul Ovidiu Hațegan a dictat penalty. Fundașul Alexandru Albu a executat perfect și a deschis scorul.

Până la pauză, ieșenii nu au avut forța să egaleze, iar în partea a doua gazdele au mai punctat de două ori. În minutul 67, același Albu a împins mingea în poarta goală, din doi metri. Pe final, Clinceni a mai marcat o dată, pe contraatac. Robert Ion a finalizat superb o acțiune personală și a înscris în minutul 90+2.

Cu 11 meciuri jucate, Clinceni este pe locul 2 în play-off, cu 29 de puncte. Poli Iași are 10 meciuri și este pe 6, loc de baraj, cu 23 de puncte.

Clasament play-out Liga 1:

Clinceni - Poli Iași 3-0

Clinceni - Poli Iași, echipele de start

Clinceni: Vâlceanu - G.Matei, Albu, Bejan, Dobrescu - Fl. Achim, Cebotaru, Șut, Ventura - Buziuc, Markovic
Rezerve: Ureche, Kontoes, B. Ilie, Șușu, Vanghele, Nichita, R. Ion, Merloi
Antrenor: Ilie Poenaru

Poli Iași: Axinte - Popadiuc, Mihalache, Frăsinescu, Lopes Cabral - Grădinaru, Breeveld, De Iriondo, Horșia - Luckassen, An.Cristea
Rezerve: Onea, Cristea, Zaharia, Fomba, Klimavicius, Chacana, Gai Assulin, Omoh, Caparco
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Clinceni Arena
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare) și Sebastian Gheorghe (Suceava)