Liga 2

CS Mioveni, cu un picior în Liga 1! Petrolul nu mai are nicio șansă la promovare » Calcule + clasament

+11 Foto
La ora 19:00 a început meciul Petrolul - FC Argeș

Articol de GSP.RO  —  marţi, 28 iulie 2020

CS Mioveni s-a impus în deplasare cu Turris Turnu Măgurele, scor 1-0. Tot astăzi, Petrolul a pierdut contra lui FC Argeș, scor 1-2.

Calcule de promovare în Liga 1

• UTA promovează matematic cu un punct în ultima rundă;
  • CS Mioveni e la mâna ei. Dacă va câștiga ultimul meci, cu Petrolul, promovează direct, la fel și în cazul unui egal, în cazul în care Argeș nu obține victoria în ultima rundă;
  • Turris poate promova direct cu o victorie în ultima rundă, dacă Argeș nu o va învinge pe UTA, iar Mioveni va pierde;
  • FC Argeș va promova cu o victorie. Va accede în Liga 1 și cu un egal, dar numai cu condiția ca Mioveni să piardă contra Petrolului;
  • Petrolul e singura formație care nu mai are nicio șansă la promovarea în Liga 1!
  • Rapid păstrează șanse matematice și la locul 2: trebuie să bată Turris în ultima rundă, Mioveni să piardă cu Petrolul, iar FC Argeș să piardă în ultima etapă.

Clasament play-off Liga 2:

Petrolul - FC Argeș 1-2

Meci nebun la Ploiești. Dacă în minutul 80 tabela arăta 1-0 pentru Petrolul, la final, cele 3 puncte s-au îndreptat spre FC Argeș. Gazdele au deschis scorul din penalty, prin debutantul Vajushi, și au ratat o mulțime de ocazii. Care s-au răzbunat în cele din urmă. În mai puțin de 5 minute, trupa lui Badea a întors scorul. Prepeliță și Buhăescu - al doilea dintr-o lovitură de la 11 metri - îi țin în cărți pe piteșteni pentru promovare. Nu același lucru se poate spune despre Petrolul - prima formație din play-off care a ratat matematic accederea în prima divizie!

+11 Foto
Petrolul - FC Argeș
  • FINAL DE MECI: FC Argeș învinge Petrolul, scor 2-1
  • min. 87: GOL FC Argeș! Buhăescu punctează din penalty! Echipa lui Ionuț Badea întoarce scorul în 5 minute!
  • La Petrolul au revenit Bărboianu, în primul „11”, Hamza și Ekollo, pe bancă, după ce au fost infectați cu coronavirus

PETROLUL: R. Avram – Bărboianu, A. Răuţă, Manolache, V. Ţicu – G. Deac, Meza Colli, L. Marinescu – Blănaru, S. Arnăutu, Armando Vajushi
Rezerve: C. Lungu, Sîrghi, R. Enache, Pierce, M. Bratu, Hamza, Ekollo
Antrenor: Costel Enache

FC ARGEȘ: Micle – Oancea, Turda, M. Leca, N. Muşat – I. Şerban, A. Prepeliţă, I. Năstăsie – Matiş, Buhăescu, N. Popescu
Rezerve: Agachi, Panait, A. Popa, R. Grecu, Vl. Motroc, D. Brînzan, A. Mirică
Antrenor: Ionuț Badea

Stadion: „Ilie Oană” (Ploieşti)
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova) / Asistenți: Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Marius Badea (Rm. Vâlcea)

Turris - Mioveni 0-1

Formația lui Claudiu Niculescu a reușit a doua victorie consecutivă, tot în deplasare, și e la mâna ei în lupta pentru promovarea în Liga 1. Unicul gol al partidei de astăzi a fost marcat de Ionuț Rădescu, în minutul 30, după o preluare de geniu. Gazdele au jucat cu un om în minus din minutul 39. Sergiu Negruț a văzut direct cartonașul roșu pentru o lovitură cu cotul aplicată unui adversar.

• Final de meci, 1-0 pentru Mioveni!
  • min. 74: Șutul lui Mitrea, cu mult efect, e respins cu dificultate de Croitoru.
  • min. 69: Raul Costin trage în zid dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.
  • min. 58: În ciuda omului în minus, Turris a controlat ultimele 10 minute.
  • min. 53: Anghelina execută periculos o lovitură liberă de la 18 metri. Portarul lui Turris respinge în corner
  • A început repriza secundă!
  • min. 39: Sergiu Negruț vede cartonașul roșu din partea arbitrului Mladinovici, după o lovitură cu cotul aplicată în figura lui Gherghe.
  • min. 30, GOL Mioveni: Ionuț Rădescu înscrie la finalul unei acțiuni personale superbe.
  • A început partida!

Turris - Mioveni, echipele de start

Turris: Duțu - Călințaru, C. Pîrvulescu, Fl. Mitrea, S. Pană, Cioinac, Haită, S. Negruț, Serediuc, Sălcianu, Ad. Voicu
Rezerve: A. Păun - Nwabueze, A. Voinea, B. Matei, R. Neacșu, Tescan, Buleică
Antrenor: Erik Lincar

CS Mioveni: Fl. Croitoru - Beța, R. Gherghe, Burnea, C. Alexe, M. Șerban, R. Costin, Rădescu, Ișfan, Anghelina, V. Balint
Rezerve: Preda - Trașcu, Măzărache, Hergheligiu, Massaro, Albăstroiu, R. Ghiță
Antrenor: Claudiu Niculescu

Stadion: Municipal (Turnu Măgurele)
Arbitru: Horia Mladinovici (București) / Asistenți: Adrian Popescu (Craiova) și Ferencz Tunyogi (Zalău)

VIDEO Antrenorul Rapidului, Dan Alexa, bătaie parte în parte cu fanii celor de la UTA Arad