POLI IAȘI - FC VOLUNTARI 2-1 » Trei puncte cruciale pentru echipa lui Mircea Rednic! Cum arată clasamentul ACUM

+6 Foto
Poli Iași s-a impus în fața lui FC Voluntari, scor 2-1 // FOTO: Facebook @ FC Politehnica Iași

Articol de GSP.RO  —  joi, 30 iulie 2020

Poli Iași s-a impus în fața lui FC Voluntari, scor 2-1, pe o ploaie torențială, care s-a întins pe parcursul întregii partide.

Echipa lui Mircea Rednic a obținut 3 puncte cruciale în lupta pentru evitarea retrogradării. Poli a început meciul bine, trecând pe lângă deschiderea scorului în minutul 11. Servit foarte bine, pe spate, de către Luckassen, Doru Popadiuc a irosit o șansă imensă. Mijlocașul a trimis mult peste poarta lui Cojocaru, spre exasperarea lui Mircea Rednic.

Voluntari a deschis scorul în minutul 30, printr-un gol foarte frumos reușit de Mihai Căpățînă. Ilfovenii au fost aproape să intre la cabine în avantaj, însă un gol norocos al lui Rodny Lopes Cabral le-a dat planurile peste cap. O centrare deviată a fundașului dreapta de la Poli Iași l-a depășit pe portarul Cojocaru, care a privit neputincios cum mingea se oprește în plasa porții sale.

Poli Iași a dat lovitura în minutul 72, prin Michael Omoh. Colegul din atac, Luckassen, i-a pasat foarte bine nigerianului, care a șutat plasat, la colțul lung. Pe final, Voluntari s-a aflat la un pas de egalare, Cătălin Țîră trecând pe lângă golul izbăvitor.

Voluntari pleacă din Copou fără niciun punct și rămâne pe 3 în play-out, cu 31 de puncte. Poli Iași se află tot pe locul de baraj, cu 26 de puncte, 2 sub Sepsi, care ocupă prima poziție salvatoare.

Mihai Teja: "Am luat două goluri aiurea. Nici n-am înțeles una dintre reușite"

Mircea Rednic: "Atmosfera e bună după victorie, dar mai avem mult de muncă"