CHINDIA - CS MIOVENI 2-0, FOTO + VIDEO » Prea mici pentru cei mai slabi din Liga 1! Dâmbovițenii, mari favoriți înainte de retur

+16 Foto
Chindia Târgoviște - CS Mioveni, prima manșă a barajului pentru Liga 1, a fost câștigată de gazde cu scorul de 2-0

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 09 august 2020

Duelul Chindia Târgoviște - CS Mioveni, prima manșă a barajului pentru Liga 1, a fost câștigat clar de gazde, cu scorul de 2-0.

• Chindia a terminat Liga 1 pe ultimul loc, CS Mioveni a încheiat sezonul de Liga 2 pe locul 3
  • Returul este prevăzut miercuri, 12 august, la Mioveni. De această dată, partida va începe mai devreme, la ora 18:30

Chindia a dominat autoritar prima repriză, când Mioveni a acuzat din plin diferența dintre dintre cele două ligi ale României. Bic a deschis scorul în minutul 14, profitând de o gafă a defensivei adverse. Yameogo a fost și el aproape de gol în minutul 21, însă portarul Flavius Croitoru s-a opus.

Echipa pregătită de Claudiu Niculescu a mai avut emoții în primul act la șuturile expediate de Ivancic și Andrei Șerban.

Actul secund a început respectând același scenariu. Yameogo, unul dintre cei mai activi fotbaliști de pe teren, i-a „furat” mingea lui Gherghe și a plasat-o la colțul lung. Croitoru, bine poziționat, a reușit să respingă în lateral.

Mioveni a fost pentru prima oară aproape de gol în minutul 55. Massaro, din 16 metri, nu a tras suficient de bine pentru a-l învinge pe Aioani. Câteva secvențe mai târziu, Berisha a primit o pasă excelentă de la Yameogo. Aflat într-o poziție ideală, vârful dâmbovițenilor a luftat nepermis.

Unii ratează, alții înscriu: concluzia minutelor 73-74 din meci. Italianul Massaro s-a pierdut în fața lui Aioani din câțiva metri, pentru ca un minut mai târziu Ivancic să dubleze avantajul Chindiei, din centrarea lui Martac.

Pe final, CS Mioveni a forțat în zadar revenirea. Echipa lui Emil Săndoi a devenit mare favorită să continue în Liga 1 și după jocul retur de săptămâna viitoare.

FINAL » Chindia Târgoviște - CS Mioveni 2-0

⇨ Final de meci: Chindia a învins-o pe CS Mioveni, scor 2-0

min. 74: GOL CHINDIA! Ivancic reia cu capul în plasă centrarea lui Martac
min. 73: Massaro scapă singur cu Aioani în partea dreaptă. Italianul se pierde însă și pasează la portar
min. 60: Chindia irosește încă o oportunitate de a se desprinde. Florea îl angajează excelent pe Yameogo, care continuă pentru Berisha. Vârful trupei lui Emil Săndoi, aflat într-o poziție ideală, nici măcar nu reușește să lovească mingea, luftând
min. 55: Fază bună creată de Mioveni. Massaro, ajuns la 16 metri, îl intinde pe Aioani, sigur pe intervenție totuși
min. 47: Ocazie mare pentru Chindia! Naiv, Gherghe pierde mingea care ajunge la Yameogo. Acesta trage plasat la colțul lung, insuficient însă pentru a-l învinge pe Croitoru
min. 46: Start în repriza a doua!

⇨ Pauză pe „Ilie Oană”: Chindia o conduce pe Mioveni cu scorul de 1-0

min. 45: Până la pauză, echipa din Târgoviște a mai trecut o dată pe lângă gol. Ivancic a luat o acțiune pe cont propriu în partea dreapta, dar a tras mult peste, cu interiorul
min. 44: Yameogo nu reușește să trimită spre poartă cornerul executat de Chindia din stângă
⇨ Ritmul confruntării a scăzut în partea a doua a primului act
min. 25: Andrei Șerban șutează puternic din lateral. Balonul se duce pe lângă bara din dreapta a lui Croitoru
min. 21: Același Yameogo îl pune în pericol pe Flavius Croitoru, goalkeeper-ul argeșenilor, care reține șutul din marginea careului expediat de fotbalistul din Burkina Faso
min. 15: Dâmbovițenii îi prind din nou descoperiți pe oaspeți, însă Yameogo și Șerban nu profită de slăbiciunile apărării celor de la Mioveni
min. 14: GOL CHINDIA! Ovidiu Bic deschide scorul din centrarea lui Yameogo. Trupa lui Niculescu a pierdut mingea inițial în propria jumătate
Începutul de partidă este echilibrat, fără ocazii notabile
min. 1: A început meciul de la Ploiești!

Chindia Târgoviște - CS Mioveni, echipele de start

CHINDIA: Aioani - Martac, Benga, Dinu, Dumitrașcu - Rață, Bic - Neguț, Yameogo, Șerban - Berisha
REZERVE: Moldovan, Mihai, Ivancic, Negrea, Florea, Piftor, Ioniță, Atanase, Barbu
ANTRENOR: Emil Săndoi

MIOVENI: Croitoru - Alexe, Gherghe, Burnea, Dean - Anghelina, Șerban - Ișfan, Herghelegiu, Rădescu - Balint
REZERVE: Sima, Ghiță, Albăstroiu, Trașcu, Costin, Stoica, Massaro, Coșereanu, Măzărache
ANTRENOR: Claudiu Niculescu

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / Asistenți: Vasile Marinescu (București) și Ovidiu Artene (Vaslui)