Liga Campionilor

Ovidiu Hațegan, penalty cu VAR în Bayern - Chelsea! Ce l-a încurcat pe „central” în primă fază

Ovidiu Hațegan, penalty cu VAR în Bayern - Chelsea

Articol de GSP.RO  —  sâmbătă, 08 august 2020

Ovidiu Hațegan (40 de ani) a dictat lovitură de la 11 metri în minutul 9 al partidei dintre Bayern Munchen și Chelsea, din returul „optimilor” Ligii Campionilor.

În minutul 9 al înfruntării de la Munchen, la scorul de 0-0, portarul Willy Caballero l-a fault pe Lewandowski în interiorul careului. Ovidiu Hațegan a dictat fără ezitare lovitură de la 11 metri, dar a fost nevoit să ceară ajutorul sistemului VAR pentru a verifica un posibil ofsaid semnalat de asistent.

Reluările au demonstrat că Lewandowski se afla în poziție regulamentară în momentul pasei lui Gnabry. Atacantul polonez a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă, în vinclu, și a ajuns la 12 goluri marcate în această ediție de Champions League. E cel mai bun marcator al competiției.