Stranieri

VIDEO Răzvan Lucescu, pas mare spre titlu, la finalul unui meci incendiar: 3 penalty-uri, cu 2 goluri și un autogol semnate de Gomis

Al Hilal, formația antrenată de Răzvan Lucescu (51 de ani) în Arabia Saudită, s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Al Fateh.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 10 August 2020

Răzvan Lucescu a mai făcut un pas spre titlu în Arabia Saudită, dar la finalul unei partide imprevizibile. Al Hilal a deschis scorul în minutul 38, printr-un penalty transformat de atacantul francez Bafetimbi Gomis (35 de ani). Fostul fotbalist de la Lyon și Marseille a comis-o însă imediat după pauză, în minutul 53, când și-a trimis mingea în proprie poartă.

Finalul de meci a fost incendiar. Oaspeții au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 84, ca la câteva secvențe după să beneficieze la rândul lor de una. Gomis nu a ratat nici de această dată.

Cu această victorie, Al Hilal se distanțează la 9 puncte de Al Nasr în fruntea clasamentului din Arabia Saudită, când mai sunt 6 meciuri de disputat din actualul sezon.