Stranieri

Mircea Lucescu, la prima înfrângere la Dinamo Kiev » A fost învins de locul 4 din Ucraina

Articol de Theodor Jumătate  —  Tuesday, 11 August 2020

Mircea Lucescu, din 23 iulie antrenor la vicecampioana din Kiev, caută cea mai bună formulă de joc. Astăzi, Dinamo a pierdut, 1-2 cu Desna.

Numit antrenor la Dinamo Kiev pe 23 iulie, doar cu o lună înainte de startul sezonului, Mircea Lucescu a început pregătirea pe 30 iulie și a avut primele două amicale, ambele disputate la centrul sportiv al alb-albaștrilor de la Koncea-Zaspa.

După 3-0 în fața divizionarei secunde Veres, kievenii au pierdut astăzi cu Desna (1-2), locul 4 în ediția trecută a elitei ucrainene. Viktor Țîgankov, cel mai bun jucător al lui Dinamo, nefolosit în prima partidă, a intrat acum în repriza secundă și a înscris golul de 1-1 (80), după ce ratase un penalty cu zece minute înainte.

Lucescu a început în formula Bușcian - Karavaev, Sirota, Kędziora, Timcik - Sidorciuk, Buialski - Lednev, Țitaișvili, Buleța - Supriaga. A făcut patru schimbări față de "11"-le utilizat cu Veres.