Liga Campionilor

Atalanta - PSG 1-2. VIDEO + FOTO Thriller la Lisabona! PSG e prima semifinalistă a Ligii Campionilor, datorită unor goluri venite după minutul 90

+16 Foto
Atalanta - PSG, liveTEXT // foto: Guliver/gettyimages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 12 august 2020

PSG a obținut o calificare dramatică în semifinalele Ligii Campionilor. A învins-o pe Atalanta, scor 2-1, cu două goluri marcate după minutul 90.

• Meciurile din sferturi, semifinale și finala sunt sub formă de turneu-blitz, care va avea loc în Lisabona, Portugalia;
  • PSG va juca în semifinale cu Atletico Madrid sau Leipzig, pe 18 august.

Pasalic a deschis scorul pentru Atalanta în minutul 27, din pasa columbianului Zapata, iar italienii au avut o perioadă în care păreau să absoarbă fără probleme presiunea francezilor.

Tuchel a riscat totul după pauză. L-a introdus pe Mbappe, nerefăcut, apoi au intrat și Draxler, Paredes și Chouopo-Moting. PSG a mutat linia defensivă la marginea careului advers, iar strădania a dat roade în minutul 90.

Marquinhos, folosit la mijloc astăzi, s-a trezit cu mingea la picior în câțiva metri și a îndeplinit o formalitate. Atalanta nu s-a trezit din șoc, iar în al treilea minut de prelungire, Maxim Choupo-Moting a trimis mingea în poartă, dintr-o poziție similară cu cea de la golul de 1-1. Pasa i-a aparținut starului Mbappe.