Liga Campionilor

FLORIANA FC - CFR CLUJ 0-2 » Campioana României, în turul II preliminar al Ligii Campionilor!

FLORIANA FC - CFR CLUJ

Articol de Marius Mărgărit  —  miercuri, 19 august 2020

CFR e în turul doi preliminar UCL, dar după o victorie mică, târziu conturată, împotriva anonimilor, dar arțăgoșilor maltezi de la Floriana, scor 2-0.

• În turul II preliminar, CFR Cluj va da piept pe teren propriu cu Dinamo Zagreb, pe 25/26 august;

Pe un anonim teren sintetic din Malta, CFR a început o nouă aventură europeană, cu necunoscuta Floriana. Și n-a fost deloc simplu pentru campionii României, cu modeștii lor adversari. Argentinieni, italieni, totuși de Malta. Cu un lot măcinat de indisponibilități, Dan Petrescu l-a debutat în cupele europene pe tânărul Cătălin Itu (20 de ani) în centrul liniei de mijloc.

Ardelenii au preluat inițiativa din start, dar e un fel de-a spune. Au avut mai mult mingea, însă fără să-și creeze ocazii clare, fiind mereu blocați de incomozii maltezi. Mai mult, cu tupeu, florianii au încercat câteva centrări, fără urmări și ele. Cu un fotbal lent, chinuit, CFR a avut doar doi pui de ocazii pe finalul mitanului: Itu a fost blocat de Ruiz la 6 metri, iar Rondon a bifat doar prima executie pe poarta lui Atpan, cu un „cap” moale. Numai atât, o întreagă repriză.

Cestor, dar și suferință

De la vestiare, unde sigur au puși la colț de Petrescu, băieții din Gruia au ieșit mai deciși. Și după o serie de șarje, au marcat din specialitatea casei, o fază fixă, un corner, la capătul căruia a fost Cestor. Prima lui reușită europeană la CFR. Ciudat, golul i-a înmuiat pe feroviari și a dat aripi maltezilor. A plouat cu lovituri libere la poarta lui Bălgrădean.

Noroc că niciuna nu și-a atins ținta. Leone l-a pus l-a încercare pe noul portar al ardelenilor, care trebuie să-l facă uitat pe Arlauskis. Echipa lui Petrescu a suferit la greu. Emoțiile au fost risipite abia în ultimul minut al prelungirilor, când Floriana, fată nebună, se aruncase cu toate forțele în atac, iar Golofca a taxat-o.

CFR se califică, dar greu, fără glorie, cu micuții maltezi. De acum începe greul. Urmează Dinamo Zagreb, din altă clasă.

8este numărul victoriilor cu 1-0 pe care CFR le-a înregistrat în cele 61 de meciuri din cupele europene

12-4a fost raportul ocaziilor de gol, în favoarea campioanei României

Floriana FC - CFR Cluj 0-2

FINAL DE MECI!

• min. 90+7: GOOOL CFR Cluj! Cătălin Golofca, intrat în urmă cu 8 minute, stabilește scorul final al partidei, reluând cu capul o centrare foarte bună a lui Mario Rondon;
  • min. 90+3: Cristi Bălgrădean vede cartonașul galben pentru că a întârziat o degajare;
  • min. 89: Golofca îi ia locul lui Chipciu în tabăra „feroviarilor”;
  • min. 87: Cartonaș galben și pentru Alexandru Chipciu. Al treilea fotbalist avertizat din tabăra campioanei României;
  • min. 83: A doua modificare la CFR Cluj: Susic intră în locul lui Pereira;
  • min. 78: Ocazie importantă pentru gazde! Cristi Bălgrădean respinge în corner un șut expediat de Nicola Leone;
  • min. 73: Căpitanul Mario Camora vede cartonașul galben;
  • min. 66: Prima schimbare la CFR Cluj: iese Cătălin Itu, intră Luis Aurelio!
  • min. 57: Ovidiu Hoban trimite un șut spre poarta adversă, dar mingea este reținută fără probleme de portarul lui Floriana;
  • min. 54: GOOOOL CFR Cluj! Ardelenii deschid scorul, prin fundașul central Mike Cestor! Acesta a reluat cu capul o centrare a lui Michael Pereira;
    A început repriza secundă!
    Finalul primei părți!
  • min. 45+2: Itu vede cartonașul galben după o intrare cu ambele picioare;
  • min. 44: Ocazie importantă pentru CFR pe final de repriză! Itu primește mingea într-o poziție bună, șutează, dar execuția lui este deviată. Din cornerul rezultat a ieșit o fază controversată: un fotbalist al „feroviarilor” a fost doborât în careu, s-a cerut penalty, însă arbitrul nu a vrut să audă;
  • min. 30: Pereira trimite un șut de la marginea careului, însă un fundaș advers blochează;
  • min. 15: CFR are inițiativa, plimbând mingea în terenul advers, însă atacul ardelenilor nu are colți;

A început meciul!

Floriana FC - CFR Cluj, echipe de start:

Floriana: Akpan - Cheveresan, Cini, Pisani, Ruiz - Camenzuli, Garcia, Venancio da Silva, Adan Tiago - Keqi, Leone
Rezerve: Cassar (P), Agius, Arab, Beye, Busuttil, Dias, Paiber
Antrenor: Vicenzo Potenza

CFR Cluj: Bălgrădean - Burcă, Vinicius, Cestor, Camora - Chipciu, Itu, Hoban - Deac, Rondon, Pereira
Rezerve: Rus (P), Aurelio, Butean, Costache, Golofca, Petrila, Susic
ANTRENOR: Dan Petrescu

Stadion: Centenary (Ta'Quali, Malta)
Arbitru: Laurent Kopriwa / Asistenți: Joaquim Da Silva și Gilles François Becker (toți din Luxemburg)

3,83milioane de euro e cota totală a lotului echipei Floriana FC. Jucătorii CFR-ului sunt cotați la 26,9 milioane €

VIDEO Prima mutare a verii la CFR Cluj! Campioana a transferat cel mai râvnit atacant al campionatului