EURO 2012

S-a terminat!

Articol de Daniel Scorpie  —  joi, 27 martie 2008

După şase victorii consecutive, Italia a cedat aseară, la Elche, în amicalul împotriva Spaniei

Italia are slăbiciuni. Adversarii "tricolorilor" la Euro şi le-au dezgolit aseară, cedînd (0-1) în testul cu Spania.
La Elche, Donadoni a adoptat tot sistemul Romei, cea mai în formă echipă din Serie A, şi a mizat probabil pe formula de la Euro, cu excepţia lui Zambrotta şi a lui Gattuso, căruro le-au fost preferaţi Oddo şi Perrotta. Ocaziile au alternat cu viteza vîntului puternic de la Elche. Toni înscrie cu capul, din "directa" bătută de Pirlo, dar austriacul Stuchlich vede un fault comis de Cannavaro (13). Pe contră, Torres îl serveşte pe Silva, ce reia din vole puţin alături. Panucci rămăsese în faţă! Buffon are emoţii şi la şutul lui Xavi de la distanţă. Meciul are ritm, Spania deţine posesia. Italia rezistă, deşi Torres şi Fabregas îi bagă deseori în panică. E pauză: 0-0.

Donadoni a făcut trei schimbări la pauză şi iese din corzi, cu un presing mai sus. Şutul lui Camoranesi, care îl bate pe Cassilas, trăsneşte transversala! Tot argentinianul este tăios şi trimite peste. Apoi, Panucci apare în careul mic (atenţie Piţurcă!), însă lovitura sa de cap nu nimereşte ţinta. Ibericii replică, numai că Buffon este de netrecut din nou, singur cu Fabregas! E seara portarilor. Iker îl imită pe idolul său Buffon şi îl blochează pe Camoranesi, care trecuse printre 4 spanioli. Dar şi portarii sînt oameni. Iar Buffon se predă la golazo-ul reuşit la vinclu (78) de Villa. Care l-a iertat pe italian în final. Era prea sever un 2-0 cu campioana mondială.

SPANIA - ITALIA 1-0
(Villa 78)
ITALIA: Buffon - Panucci (68 Zambrotta), Cannavaro, Materazzi (46 Barzagli), Grosso - De Rossi, Pirlo (46 Gattuso) - Camoranesi, Perrotta (61 Aquilani), Di Natale (75 Iaquinta) - Toni (46 Borriello). Antr: R. Donadoni
SPANIA: Casillas - Sergio Ramos (75 Arbeloa), Puyol (17 Albiol), Marchena, Capdevila - Senna (58 Riera) - Iniesta (58 Xabi Alonso), Xavi, Fabregas (68 Luis Garcia), D. Silva - Fernando Torres (46 Villa). Antr: L. Aragones