ASTRA - FCSB 0-3. VIDEO+FOTO Petrea și Neubert pornesc lansat în noul sezon de Liga 1! FCSB, prestație dominantă

+59 Foto
ASTRA - FCSB, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de Raed Krishan (foto)  —  Saturday, 22 August 2020

FCSB a învins-o pe Astra, scor 3-0, în prima etapă a sezonului 2020/2021 din Liga 1.

Astra a fost victima perfectă pentru FCSB. Cu mulți absenți, cu Denis Alibec pe picior de plecare, cu salarii restante, formația din Giurgiu a fost un simplu partener de antrenament în prima repriză. FCSB a dominat copios și a deschis scorul în minutul 33. Dennis Man a plasat excelent un șut de la 18 metri. După doar 4 minute, Florin Tănase a dublat diferența. Căpitanul bucureștenilor a reluat cu capul, din apropiere, fără speranță pentru Lazar, cel mai bun om al Astrei în această seară.

Repriza secundă a fost mai echilibrată. Astra s-a apropiat periculos de poarta lui Vlad în 3 rânduri, fără succes. Nici FCSB nu a mai forțat, probabil cu gândul la meciul de joi, cu Shirak, în turul I preliminar al Europa League. A marcat totuși, dintr-un penalty obținut de Florinel Coman în minutul 90. Olimpiu Moruțan a transformat fără emoții.

Bogdan Andone: "E un talmeş balmeş în capul lui Alibec, cred că nici nu doarme noaptea"

Toni Petrea: "O victorie importantă pe un teren pe care se câştigă destul de greu puncte"

ASTRA - FCSB 0-3

ASTRA - FCSB, echipe de start:

Astra: Lazar - D. Graur, Graovac, Dandea, Radunovic - Pahonțu, Crepulja, Răduț - Merloi, Budescu - Alibec
Rezerve: M. Popa - R. Moise, R. Baicu, Al. Ioniță II, Balaure, V. Gheorghe, Fatai, C. Dima, David Bruno
Antrenor: Bogdan Andone

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Miron, I. Cristea, Panțîru - Olaru, Ov. Popescu, Fl. Tănase - D. Man, Sg. Buș, Fl. Coman
Rezerve: R. Ducan - Briceag, Moruțan, Ad. Petre, Vînă, Buziuc, R. Ion, Perianu, Horșia
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: „Marin Anastasovici"
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș) / Asistenți: Daniel Mitruți (Craiova) și George Neacșu (Câmpulung Muscel)