ACADEMICA CLINCENI - CFR CLUJ 1-2. VIDEO + FOTO Victorie chinuită înaintea duelului cu Dinamo Zagreb, din preliminariile Ligii Campionilor

+23 Foto
ACADEMICA CLINCENI - CFR CLUJ, liveTEXT

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 23 august 2020

CFR Cluj a învins-o pe Academica Clinceni, scor 2-1, în prima rundă a noului sezon de Liga 1.

Dan Petrescu a trimis în teren o formulă care s-ar putea regăsi și miercuri, în meciul cu Dinamo Zagreb, din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor. Golurile clujenilor au fost semnate de jucătorii U21. Costache a deschis scorul în minutul 15, cu un șut din interiorul careului, din pasa lui Ciprian Deac.

Academica Clinceni a egalat imediat după pauză, printr-o lovitură de la 11 metri transformată de Cebotaru. Reușita izbăvitoare a fost semnată de Claudiu Petrila. Intrat pe teren în minutul 69, acesta a punctat la doar 5 minute distanță, cu un șut bine plasat. Gazdele au ratat șanse rarisime în minutele de final.

Dan Petrescu: "Per total nu sunt mulţumit de joc, dar sunt mulţumit de rezultat"

Ilie Poenaru: "Am pierdut nemeritat, un rezultat de egalitate era echitabil"

Academica Clinceni - CFR Cluj 1-2

Academica Clinceni - CFR Cluj, echipe de start

Clinceni: G. Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patriche Nichita, M. Dobrescu - Fl. Achim, Cebotaru, Ventura, C. Dumitru - Markovic, Boiciuc
Rezerve: G. Ureche, Chandarov, Gliga, Fl. Sandu, M. Șerban, P. Pîrvulescu, Chunchucov, M. Vanghele
Antrenor: Ilie Poenaru

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Boli, Cestor, Camora - Itu, Bordeianu, Djokovic - C. Deac, Rondon, V. Costache
Rezerve: I. Rus - D. Ciobotariu, Butean, Hoban, Chipciu, Al. Păun, Golofca, Petrila, Debeljuh
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Clinceni Arena
Arbitru: Cătălin Popescu (Pitești) / Asistenți: Imre Bucsi (Sf. Gheorghe) și Romică Bîrdeș (Pitești)