Europa League

Rodion Cămătaru, comentariu dur după umilința Craiovei din Europa League: „Ciorbe reîncălzite! Au ieșit ca să se concentreze pe campionat”

+13 Foto
CS Universitatea Craiova a fost eliminată de Lokomotiv Tbilisi (Georgia), scor 1-2, în turul 1 preliminar al Europa League. Legendă a fotbalului românesc, Rodion Cămătaru (62 de ani) a taxat strategia oltenilor din această vară.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 28 August 2020

„Transferurile mi s-au părut foarte slăbuţe. Nu s-a venit cu nimic nou. S-au folosit ciorbe reîncălzite. Ca să glumim, putem spune că au ieşit ca să se concentreze pe campionat", a declarat Cămătaru, conform Antena Sport.

198 de goluria înscris Cămătaru în 378 de partide în Divizia A, în tricoul Craiovei și al lui Dinamo

21 de goluria marcat Rodion în 73 de jocuri la prima reprezentativă

6 trofeea câștigat Cămătaru, toate cu U Craiova: două titluri ('80, '81) și patru Cupe ale României ('77, '78, '81, '83)

Craiova, eliminată din Europa League

Eșecul trupei lui Cristiano Bergodi va rămâne ca o pată neagră pe istoria clubului din Bănie, dar și pentru fotbalul românesc. Craiova a fost eliminată de Lokomotiv Tbilisi, o formație obscură chiar și pentru întrecerea internă din Georgia, nu doar pentru competiția din cupele europene.