Stranieri

VIDEO A oferit un assist senzațional, a fost schimbat la pauză și criticat de antrenor! Seară confuză pentru Alex Mitriță în MLS

Alex Mitriță a oferit un assist în New York City - Chicago Fire 3-1 // foto: Instagram @ nycfc

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 30 august 2020

Alex Mitriță (25 de ani) a oferit un assist în partida câștigată de New York City FC cu Chicago Fire, scor 3-1.

Alex Mitriță a avut o seară cu bune și cu rele pentru New York City. Utilizat mijlocaș stânga, Mitriță a contribuit decisiv la primul gol al întâlnirii, oferind o pasă de gol frumoasă, în adâncime, pentru Parks. Faza primului gol începe la minutul 0:47.

Mitriță, înlocuit la pauză

Chiar și așa, a fost înlocuit la pauză de antrenorul Ronny Deila (44 de ani), care l-a și criticat după meci. „Joc cu cea mai bună echipă, nu cu cine câștigă cei mai mulți bani”, a spus acesta, făcând referire la salariul mare al lui Mitriță, unul dintre cei mai bine plătiți fotbaliști ai echipei.

2 pase decisivea strâns Alex Mitriță în 8 meciuri de la revenirea MLS. Nu a marcat niciun gol

Altfel, mijlocașul de bandă nu a fost convocat de selecționerul Mirel Rădoi pentru meciurile României din Liga Națiunilor cu Irlanda de Nord și Austria.