Arbitrii noștri dorm în continuare: FC Botoșani a deschis scorul cu Poli Iași dintr-un ofsaid imens!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 30 august 2020

Hamidou Keyta (25 de ani) a deschis scorul în minutul 68 al meciului dintre FC Botoșani și Poli Iași (4-0), la o fază în care brigada de arbitri nu a semnalizat un ofsaid imens.

Derby-ul Moldovei, dintre Botoșani și Poli Iași, a fost unul extrem de încins. Marcel Bîrsan a arătat două cartonașe roșii, ambele pe merit, dar a fost trădat de asistenul Alexandru Vodă. În minutul 68, Keyta a reușit o combinație în viteză cu Ofosu, apoi a finalizat elegant, pe lângă portarul Axinte. Reluările au demonstrat însă că Ofosu era într-un ofsaid mare în momentul în care a primit balonul.

„Mi s-a părut o greșeală mare de arbitraj, am văzut și eu faza”, a comentat Daniel Pancu, antrenorul lui Poli Iași, în direct la Telekom Sport.