AUSTRIA - ROMÂNIA 2-3. Erori în lanț la primul gol al gazdelor » Sărbătoritul Grigore s-a revanșat cu un gol vital

+22 Foto
Austria - România

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 07 septembrie 2020

Austria a egalat la 1 România în meciul din Liga Națiunilor prin Baumgartner, care a înscris în minutul 17. La golul rivalilor a contribuit decisiv Dragoș Grigore, care a împlinit astăzi 34 de ani.

Însă fundașul central de la Ludogorets nu a fost singurul vinovat. Mai întâi, Nicușor Bancu, fundașul stânga, l-a scăpat pe Lainer, cel care a oferit pasa de gol cu capul, din partea stânga a careului de 16 metri. Florinel Coman a încercat să acopere zona, însă nu s-a repliat în timp util, astfel că Lainer a reluat nestânjenit spre coechipierul său.

Baumgartner a lovit mingea fără preluare, însă destul de slab, dar șutul său a fost deviat nefericit de Dragoș Grigore, iar Tătărușanu nu a putut interveni.

+22 Foto
Captură ProTV

Grigore s-a revanșat în repriza secundă!

În minutul 51, Dragoș Grigore s-a revanșat din plin pentru eroarea forțată de la primul gol. Fundașul central a readus echipa națională a României în avantaj, înscriind cu un șut de la aproximativ 6 metri! A marcat astfel primul său gol la echipa națională, chiar de ziua lui!