Liga 2

FC U CRAIOVA 1948 - RIPENSIA TIMIȘOARA 4-1 » Oltenii au făcut spectacol! 3 supergoluri reușite de elevii lui Napoli

FC U Craiova 1948 a învins-o pe Ripensia Timișoara, scor 4-1 // Sursă foto: captură Telekom Sport

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 09 septembrie 2020

FC U Craiova 1948 a învins-o pe Ripensia Timișoara, scor 4-1, într-un meci contând pentru prima etapă din Liga 2. În urmă cu o săptămână, duelul a fost amânat din cauza cazurilor de coronavirus care au lovit echipa patronată de Adrian Mititelu.

Dragoș Albu a deschis scorul pentru gazde în minutul 15, cu un trasor superb, din afara careului, care a lovit înainte și bara transversală. În 5 minute, oltenii și-au dublat avantajul. Cristea a transformat impecabil o lovitură liberă din partea dreaptă, plasată prea bine pentru ca Dobre să intervină.

Până la pauză, trupa lui Napoli a mai marcat o dată. Ciolacu a făcut 3-0 cu un șut în forță de la 20 de metri. După pauză, același Ciolacu a reușit „dubla”, din pasa excelentă primită de la Zimța

Ripensia a marcat golul de onoare în minutul 82, când Tudor Călin a punctat din penalty.